GIW radzi: zasady bioasekuracji w zakresie ASF w trakcie polowania

GIW coraz częściej spotyka się z problemami wynikającymi z prawidłowo odbywanych się oraz kontrolowanych polowań. Główny Inspektor Sanitarny przypomina o zasadach bioasekuracji w trakcie polowań oraz pobierania próbek do badań pod względem ASF. Nad prawidłowem przebiegań owych aktywności czuwają koła łowieckie - zarządcy terenów łowieckich.
GIW – zasady polowań
Ze względu na prowadzenie prawidłowej gospodarki zwierzyną łowną w Polsce obowiązuje podział na obwody łowieckie zarządzane przez dzierżawców danego terenu - przypomina GIW. Podstawową jednostkę organizacyjną Polskiego Związku Łowieckiego, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie stanowią koła łowieckie, które jednocześnie są gospodarzami owych podziałów. Minister Środowiska jest bezpośrednim nadzorcą nad kołami łowieckimi.
Czuwa nad ich prawidłową organizacją oraz obowiązkami członków. W związku z powyższymi informacjami wywnioskować można, że Inspekcja weterynaryjna nie jest konieczna do kontroli prawidłowego przebiegu polowań, a koła łowieckie zarządzające danymi obszarami. Inspekcja Weterynaryjna dokonuje rok rocznie zakupów w postaci chłodni do przechowywaniu tuszy upolowanych zwierząt w czasie oczekiwania na wyniki badań pod kierunkiem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Czytaj także: GIW informuje: Nowe ogniska ASF! Wykryto już 82! Tak źle nie było od dawna!
GIW, a polowania w trakcie ASF
Ze względu na panujący wirus afrykańskiego pomoru świń, który najliczniej obecny jest u dzików. Inspekcja Weterynarii w związku z obecnym zagrożeniem czuwa nad efektywnością i bezpieczeństwiem pod względem biologicznym polowań. Aby kontrola ta była skuteczna została podjęta współpraca z kołami łowieckimi, leśniczymi oraz myśliwymi niezrzeszonymi. Grupy te otrzymały kilka listów od GIW w związku z prawidłową bioasekuracją myśliwego. Ponadto prowadzone są liczne szkolenia w związku z polowaniami w trakcie ASF.
Mają one na celu uświadomienie oraz nauczycie osoby obecne podczas polowania prawidłowej bioasekuracji w trakcie przebywania na łowisku i później. Co więcej duże znaczenia mają szkolenia z zakresu odpowiedniego pobierania próbek badanych w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Na stronie Głównego Inspektora Weterynarii znaleźć można dokładne wytyczne co do bezpiecznej bioasekuracji oraz filmiki instruktażowe przedstawiające prawidłową i bezpieczną metodę pobierania próbek do badań ASF.
wetgiw.gov.pl