FrieslandCampina zamyka kolejny zakład! Mleczarnia w kryzysie!

Mleczarnia FrieslandCampina zamyka kolejny zakład. Problem dotyczy zakładu pakowania sera w Genk w Belgii. 211 pracowników straci pracę. Według firmy główną przyczyną kryzysu jest pandemia koronawirusa. Przetwórca mleka również chce więcej inwestować w handel online. Klient powinien być dostępny zawsze i wszędzie za pośrednictwem handlu elektronicznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku internetowych sprzedawców żywności dla niemowląt w Hongkongu i Chinach.
FrieslandCampina zamyka kolejny zakład
Firma FrieslandCampina poinformowała, że decyzja o zamknięciu zakładu Yoko Cheese w Genk była spowodowana niepełnym wykorzystaniem możliwości pakowania serów. Prace mają przejąć zakłady w Wolvega i Leerdam. 211 pracowników straci pracę w Genk. Zamknięcie planowane jest na koniec 2021 roku.
Zamknięcie jest częścią przyspieszonej strategii korporacyjnej „Nasz cel, nasz plan”. Strategia została ogłoszona 10 listopada 2020 roku. Przyczyni się to do strukturalnego ograniczenia nadwyżek mocy i oszczędności.
W zeszłym tygodniu spółdzielnia mleczarska FrieslandCampina ogłosiła, że zrezygnuje z produkcji mleka w proszku w Dronrijp i Gerkesklooster. Obie lokalizacje znajdują się w Holandii. W sumie FrieslandCampina planuje zwolnić około 1000 miejsc pracy w Holandii, Belgii i Niemczech do końca 2021 roku, aby zaoszczędzić 100 milionów euro rocznie.
Fermy zwierząt futerkowych i ich znaczenie dla branży mięsnej
FrieslandCampina w kryzysie
Mleczarnia FrieslandCampina znajduje się pod znaczną presją kosztów. Według firmy główną przyczyną kryzysu jest pandemia koronawirusa. Spółdzielnia musi przejść drastyczne uzdrowienie. Według CEO Heima Schumachera, FrieslandCampina „wpadła w idealną burzę” w wyniku pandemii koronawirusa. Niepowodzenia obejmują zamkniętą granicę między Hongkongiem a Chinami, spadek sprzedaży produktów dla gastronomii i konsumentów hurtowych, mocne euro i niższe ceny podstawowych produktów, takich jak mleko w proszku, masło i ser.
Schumacher przygotowuje spółdzielczych właścicieli firmy do złego rocznego sprawozdania finansowego. Zdaniem prezesa nie udało się go w pełni zrównoważyć by zachować zadowalającą rentowność. Ponadto jednorazowe koszty planowanej restrukturyzacji w wysokości od 150 do 175 milionów euro zostaną w dużej mierze poniesione kosztem zysku bieżącego roku. Zapowiedziane środki oszczędnościowe obejmują również rezygnację najwyższego kierownictwa z długoterminowych premii na 2020 rok, strukturalne nadwyżki mocy produkcyjnych mają zostać zredukowane w zakładach produkcyjnych.
Aby lepiej przygotować się na przyszłość, FrieslandCampina chce jeszcze bardziej skoncentrować się na produktach o wyższej wartości dodanej. Zrównoważony charakter produktów chce mocniej położyć w kierunku konsumentów. Przetwórca mleka również chce więcej inwestować w handel online. Klient powinien być dostępny zawsze i wszędzie za pośrednictwem handlu elektronicznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku internetowych sprzedawców żywności dla niemowląt w Hongkongu i Chinach.
agrarheute.com/fot.Twitter