Talk icon

Informacje

12-04-2021

Autor: Monika Faber

Francuscy rolnicy nadal protestują przeciwko reformom WPR!

Francuscy rolnicy

Protestujący starli się z policją w miastach Bourges i Tuluzie, gdy francuscy rolnicy z całego kraju sprzeciwili się zmianom polityki podyktowanym przez Brukselę. Około 400 rolników wjechało do miast traktorami. Mieli plakaty z napisami „Uratuj swojego farmera” i „Macron, nie rób bzdur – niedługo odbędą się wybory”. Do działania wezwały oddział regionalny Francuskiego Stowarzyszenia Rolników (FNSEA) oraz organizacja młodych rolników JA.

Francuscy rolnicy domagają się „zrównoważonej i sprawiedliwej” wspólnej polityki rolnej

Francuscy rolnicy zebrali się w Bourges przed budynkiem regionalnego urzędu ds. środowiska i planowania przestrzennego. Ciężkim traktorem rozbili masywną bramę dostępową oraz podpalili opony i bele słomy na terenie urzędu.

Francuskie media podały, że doszło do aresztowań i co najmniej jeden policjant został ranny.

Masowe protesty w centralnym francuskim mieście Clermont-Ferrand doprowadziły w zeszłym miesiącu do gwałtownych zamieszek.

Francuscy rolnicy domagają się „zrównoważonej i sprawiedliwej” wspólnej polityki rolnej (WPR). W szczególności hodowcy bydła obawiają się, że negocjowana obecnie reforma rolna UE spowoduje znaczne straty w transferach dochodów.

Franck Leprêtre, prezes FNSEA Centre-Val de Loire, powiedział:

Według naszych szacunków dzięki tej reformie stracimy około 80 euro na hektar; to 52 miliony euro na rolnictwo w regionie Centre-Val de Loire.

Leprêtre obawia się, że wielu rolników nie będzie w stanie zastosować się do nowych przepisów ekologicznych.

Czytaj też: Izomery trans kwasów tłuszczowych – limity

Francuscy rolnicy zapowiedzieli kolejne demonstracje i blokady w najbliższych dniach

Francuscy rolnicy zapowiedzieli kolejne demonstracjeFrancuscy rolnicy 02 i blokady, które mają odbyć się w całym kraju w najbliższych dniach.

Minister rolnictwa Julien Denormandie znajduje się pod rosnącą presją, aby powstrzymać UE przed akceptacją jakichkolwiek dalszych ustępstw, które odczuliby francuscy rolnicy i mogłyby zaszkodzić ich dalszej egzystencji.

Nowa polityka, nad którą debatuje się w Brukseli, ma na celu przesunięcie większej ilości pieniędzy z tradycyjnych płatności bezpośrednich na rozwój obszarów wiejskich i nałożenie na rolników większych zobowiązań w zakresie poprawy stanu środowiska i innowacji.

Podstawowe płatności w latach 2022-2027 byłyby ograniczone i skierowane do mniejszych producentów.

Jednak według FNSEA takie zmiany grożą osłabieniem rentowności podstawowej produkcji żywności, prowadząc do exodusu z sektora.

express.co.uk/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023