Talk icon

Informacje

24-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Fotowoltaika – co warto wiedzieć o gruntach pod farmę fotowoltaiczną?

Fotowoltaika

Fotowoltaika to farmy powstałe na wydzierżawionych przez inwestorów terenach. Rolnicy muszą jednak zwrócić szczególną uwagę na starannie napisaną umowę, która w swoich klauzulach nie może opiewać na korzyść jednej ze stron. Należy pamiętać ponadto, by po przeanalizowaniu projektu aktu wprowadzić dokładnie przemyślane zmiany.

Fotowoltaika, a umowa dzierżawy gruntu rolnego

Umowy dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne charakteryzują się długim okresem trwania, statystyki podają, że ich średnia wynosi 29 lat. W praktyce umowa ta jest dłuższa, gdyż poprzedzona jest umową przedwstępną. Umowa ta zawierana jest w celu rezerwacji przez inwestora gruntu pod realizację powyższego biznesu w kwestii formalnych. Ze względu na długi okres trwania umowy o dzierżawę gruntu, na którym stanąć ma fotowoltaika, należy liczyć się, że będzie ona wykonywana również przez następne pokolenie, dlatego tak ważne jest poddanie jej projektu prawnej analizie. Pozwala to uniknąć niekorzystnego brzmienia i faworyzowania w klauzulach jednej ze stron.fotowoltaika produkcja energii 2

Fotowoltaika, a kluczowe klauzule umowy dzierżawy

Umowę dzierżawy gruntów rolnych pod fotowoltaikę sporządza inwestor, dlatego też rolnik powinien być wyczulony na wszystkie jej zapisy. Należy mieć na uwadze zabezpieczenie własnego interesu prawnego niezależnie od argumentacji inwestorów względem poszczególnych zapisów najczęściej zmierzających ku wymagań instytucji finansujących. Najczęstszy zapis w umowie na korzyść właściciela gruntu dotyczy zezwolenia na dowolne przenoszenia praw i obowiązków z umowy na inne podmioty, którego nie można dokonywać bez zgody rolnika. W zabezpieczeniu interesów wydzierżawiającego pomagają zawarte w powyższym akcie kary umowne. Ponadto każda umowa zawiera zapisy wyłączające ustawowe prawo zastawu na instalacjach postawionych na dzierżawionym gruncie. Art. 670 § 1 KC zabezpiecza właściciela przed zwłoką w opłacie czynszu. Rolnika chronią również następujące gwarancje prawne: kaucja gwarancyjna, weksel, poddanie się dzierżawcy egzekucji w trybie przewidzianym w art. 777 § 1 pkt 4 lub 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Kwestia wypowiedzenia umowy dzierżawy również regulowana jest na korzyść inwestora, dlatego właściciel gruntu, na którym stanąć ma fotowoltaika, powinien szczególną uwagę zwrócić na ten aspekt umowy i pamiętać, że w chwili dopuszczenia się zwłoki w zapłacie czynszu przez dzierżawcę, a co więcej udzielenia uprzedniego zawiadomienia o zamiarze skorzystania z tej klauzuli i udzieleniu dodatkowego terminu na zapłatę może rozwiązać umowę.

Czytaj także: Ceny mleka w Brazylii wzrosły od początku roku o blisko 60%

Fotowoltaika – problemy z zawarciem umowy dzierżawy

Jednostronność umowy dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną to nie jedyny problem z nią związany. Większość stron umowy ma problem z określeniem dokładnego przedmiotu dzierżawy, a dokładnie powierzchni przeznaczonej pod inwestycję. Ponadto pełnomocnictwa wystawione przez dzierżawcę dla inwestorów potrafią być nad wyraz szerokie, co również powinno uczulić rolników. Ważnym aspektem jest ustalenie obowiązków inwestora w kwestii zaplanowania prac na dzierżawionym gruncie, na którym stanąć ma fotowoltaika oraz poniesionych przez rolnika szkód rodzących się podczas otwarcia farm.

Źródło: wir.org.pl

 

swiatrolnika.info 2023