Talk icon

Informacje

22-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Folie rolnicze – naukowcy z GIG opracowali skuteczną metodę recyklingu

Folie rolnicze

Nawet najbardziej zanieczyszczone i zawilgocone folie rolnicze można – dzięki odpowiedniej technologii – wykorzystać do produkcji nowych materiałów – przekonują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, którzy opracowali nową metodę recyklingu tego typu odpadów. Folie rolnicze stanowią dziś niemały problem.

Folie rolnicze są wszechobecne

Poświęcony temu zagadnieniu projekt badawczy był odpowiedzią na rosnącą z roku na rok ilość zużytych folii, będących odpadem przemysłowym z gospodarstw rolnych.

Folie rolnicze są wszechobecne zarówno w procesie hodowli zwierzęcej, jak i upraw. Późniejszej utylizacji wymagają m.in. folie rolnicze po kiszonkach, folie pochodzenia ogrodniczego, worki po nawozach, folie tunelowe czy np. folie po truskawkach lub pieczarkach. Z tworzyw wykonane są także tzw. big bagi czy sznurki do snopowiązałki. Duża część folii trafia na składowiska lub jest spalana.folie rolnicze 2

W projekcie, finansowanym z unijnych środków w ramach programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój", naukowcy podjęli się stworzenia technologii, pozwalającej na wykorzystanie nawet najbardziej zużytych folii do wytwarzania nowych – nadających się do wykorzystania np. przy konserwacji pasz dla zwierząt.

Czytaj także: Powszechny Spis Rolny 2020 – nie będzie tam pytań o majątek rolników

Folie rolnicze – technologia ich przetwarzania

Opracowana została technologia przetwarzania odpadów powstałych podczas recyklingu folii z rolnictwa, które, ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia oraz wilgoć, nie nadawały się do recyklingu materiałowego. Teraz mogą być ponownie wykorzystane jako surowiec w procesach produkcji nowych, wielowarstwowych folii polimerowych, które służą do konserwacji pasz w rękawach foliowych

– wyjaśnił w piątek kierujący projektem prof. Jerzy Korol z Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG.

Partnerami naukowców w tym przedsięwzięciu były wyspecjalizowane w wyrobach foliowych dla rolnictwa firmy Ekofol Bugaj i Erg Bieruń-Folie. W pierwszej z nich wdrożono innowacyjny system czyszczenia i separacji odpadów, powstających na linii recyklingu folii, a także zastosowano nowatorski sposób ich przetwarzania metodą wytłaczania. W efekcie skuteczność recyklingu znacząco wzrosła, a odpady stały się surowcem do nowych materiałów dla rolnictwa.

Zakład Inżynierii Materiałowej katowickiego GIG już w latach 80. ubiegłego wieku zajmował się badaniami tworzyw sztucznych i wyrobów z nich wytworzonych. W ocenie naukowców, kwestia zagospodarowania dużych ilości wykorzystywanych materiałów jakimi są folie rolnicze to obecnie jeden z najistotniejszych problemów gospodarki odpadami pochodzącymi z gospodarstw rolnych.

PAP/jac/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023