Talk icon

Informacje

24-07-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Foie gras bez gęsi, czyli pasztet z laboratorium

Foie gras

Paryski start-up Gourmey, inaugurując zbiórkę funduszy, 10 mln euro, zaprezentował swój projekt pierwszej we Francji produkcji mięsa komórkowego. Firma od dwóch lat pracuje nad laboratoryjną produkcją foie gras (pasztetu strasburskiego) - poinformowała w środę francuska agencja AFP.

Foie gras z… probówki

"Na rynku jest wielka potrzeba produktów alternatywnych dla zwykłego foie gras, którego produkcja wzbudza spore kontrowersje" – tłumaczył jeden z założycieli, Nicolas Morin-Forest.

"Z przewidywaną światową populacją 9,5 mld ludzi w 2050 roku, trzeba będzie produkować dużo więcej mięsa, a tradycyjny model jego produkcji, który pochłania dużo surowców, nie wystarczy. Trzeba będzie wynaleźć bardziej wydajne metody" – wyjaśniał Morin-Forestfoie gras 56

Jak powstaje sztuczne foie gras?

Produkcja foie gras w laboratorium zaczyna się od pobrania komórek z zapłodnionego kaczego jaja. Następnie umieszcza się je w aluminiowej kadzi – tzw. kultywatorze, gdzie komórki trzyma się w odżywczym płynie w temperaturze 37 st. Celsjusza. Dochodzi tam do podziału i rozmnożenia się komórek. Dwa do trzech tygodni później, produkt jest gotowy; na koniec do wyhodowanego foie gras, dla wzmocnienia smaku, dodaje się tłuszcz roślinny.

W Unii Europejskiej, nim dopuści się do sprzedaży mięso komórkowe (produkowane w laboratorium), produkt będzie musiał uzyskać zezwolenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Pierwszym państwem na świecie, gdzie dopuszczono sprzedaż takie produktu jest Singapur, gdzie zielone światło dano nuggetsom ze sztucznie hodowanego mięsa kurczaka.

Czytaj także: Rynek kaczego mięsa może wzrosnąć o 1,3 miliarda dolarów

swiatrolnika.info 2023