Finanse

Masło znów podrożeje! Zobacz o ile!

Tegoroczna susza odciska piętno na wielu gałęziach polskiej produkcji rolnej. Eksperci zapowiadają kolejny wzrost cen masła.

Po znaczących podwyżkach cen masła w ostatnim roku spowodowanych przede wszystkim zwiększeniem zapotrzebowania na mleko w Chinach, przebudową stad w Nowej Zelandii i wahaniami na rynku amerykańskim i brazylijskim, oraz spadkach cen w ostatnich miesiącach, eksperci ostrzegają, że Polscy konsumenci ponownie odczują wzrosty cen.

Spadek plonów i zbiorów w bieżącym sezonie o nawet kilkanaście procent w całym kraju przekłada się na zmniejszoną ilość paszy dla zwierząt oraz jej wyższe ceny, co skutkuje zmniejszeniem pogłowia krów mlecznych.

Z podobnym problemem borykają się także inne kraje Unii Europejskiej będące znaczącymi producentami mleka. Niemcy czy Francja, podobnie do Polski, zostały szczególnie dotknięte tegoroczną klęską suszy.

Cena dwustugramowej kostki masła z obecnych średnio 6 zł może przekroczyć nawet 7 zł. Wzrosty cen przewidywane są także na rynku słodyczy i produktów mleczarskich takich jak jogurty, sery czy śmietany.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Kat

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.