Logo Świat Rolnika


Finanse

Eksport szansą dla polskiego rolnictwa. Ardanowski: Chcemy stać się krajem kojarzonym z żywnością

Nie ma innej metody na urynkowienie produkcji małych gospodarstw, jak tylko skracanie łańcucha od producenta do konsumenta − ocenił Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z mleczarzami.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał podczas spotkania z prezesami spółdzielni mleczarskich, że Polska nie godzi się na propozycję Komisji Europejskiej, polegającą na zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo.

− Nie tylko Polska, lecz także inne kraje unijne, które mają być potraktowane po macoszemu się na to nie godzą. Rozmowy będą bardzo trudne, ale są spore szanse na to, że ta krzywdząca dla naszej części Europy propozycja będzie skorygowana

– podkreślił. Minister zaznaczył, że resort rolnictwa będzie wspierał zwłaszcza małych producentów w poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Przy obecnej skali produkcji Polska musi eksportować.

− Bez eksportu polskie rolnictwo się udusi. Zwłaszcza mleczarstwo i drobiarstwo. Eksport jest niezbędny, dlatego szukamy nowych rynków. Duże firmy czy spółdzielnie sobie radzą, mają wiedzę i fundusze na podróże. Dlatego będę podejmował działania, aby również mniejszym firmom pomóc w sprzedaży za granicę.

− mówił Ardanowski.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Mówiąc o planie zmian dla polskiej wsi minister poinformował, że główny cel to gospodarstwa rolne, które utrzymują się z własnej produkcji. Działania resortu będą skupiały się między innymi na przetwórstwie oraz sprzedaży detalicznej.

− Nie ma rolnictwa bez przetwórstwa. Dlatego bardzo mocno będę wspierał przetwórstwo rolno-spożywcze. Przetwórstwo również powiązane z innowacyjnością – szukaniem nowych, niewystępujących dotychczas rozwiązań. Zarówno w zakresie organizacji pracy i produkcji, jak również nowych produktów – na przykład żywności funkcjonalnej. Nowych sposobów docierania do rynku, nowych sposobów promocji, możliwości eksportu i tak dalej

− dodał minister. Bardzo duży nacisk zostanie położony na rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcję żywności wysokiej jakości.

− Nie tylko żywności tej powszechnej, stosunkowo taniej, z wielkich wytwórni. Polska ma się stać krajem kojarzonym z żywnością najwyższej jakości. Ważne jest pójście w kierunku identyfikowalności, czyli produkty tradycyjne, regionalne, związane z rolnikami

– mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Minister poinformował, że zaraz po wakacjach będzie nowelizowana ustawa o rolniczym handlu detalicznym.

− Nie ma innej metody na urynkowienie produkcji małych gospodarstw, jak tylko skracanie łańcucha od producenta do konsumenta. Ustawa pozwoli rolnikom lokować na lokalnym rynku produkowaną i przetwarzaną w gospodarstwie żywność. Uproszczenia będą szły w kierunku sprzedaży do restauracji, do gospodarstw agroturystycznych, do sklepików, do stołówek i również do szkół. Zmiany mają prowadzić do tego, że gospodarstwa mniejsze będą w stanie utrzymać się z tego, co produkują

− podkreślił polityk PiS.

M.O./minrol.gov.pl/Fot. Klaus Posti/freeimages.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

W związku z burzą, która w nocy z 23 na 24 września przeszła w okolicach Siedlec, zniszczonych zostało wi...

Marszałek Terlecki opowiedział się za zakazem, mimo tego, że wcześniej z ust kilku prominentnych politykó...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

Katastrofa hydrologiczna, jaka w tym roku dotyka rolników z większości państw członkowskich Unii Europejsk...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogra...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.