Fermy drobiu na Ukrainie balansują na granicy rentowności!

Według przewodniczącego Komitetu Rolnego Ołeksandra Bakumenko, ukraińskie fermy drobiu działają na granicy, a nad wieloma z nich wisi możliwość ogłoszenia upadłości. Informację tę przekazał na konferencji internetowej zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy dla przedstawicieli związków i stowarzyszeń branżowych.
Fermy drobiu na Ukrainie nie są w stanie osiągnąć nawet zerowej rentowności
Gwałtowny spadek opłacalności produkcji mięsa brojlerów i jaj kurzych spowodowany jest spadkiem cen produktów drobiowych, które od początku roku osiągnęły 12-15 procent
– powiedział Bakumenko.
W takiej sytuacji ukraińskie fermy drobiu nie są w stanie osiągnąć nawet zerowej rentowności. Co więcej, w ciągu ostatniego półtora roku wiele z nich stało się nierentownych.
Fermy drobiu nie będą w stanie podnieść cen na rynku krajowym ze względu na niską siłę nabywczą ludności, a wejście na nowe rynki również nie pozwala zrównoważyć ceny i wysokich kosztów drobiu. Przemysł potrzebuje paszy, aby przynosić zyski. W sumie firmy drobiarskie i trzodowe na Ukrainie potrzebują 7 milionów ton kukurydzy i pszenicy.
Ołeksandr Bakumenko zaznaczył, że sytuacja w hodowli przypomina rok 2003, kiedy to całe ziarno eksportowano z Ukrainy, a następnie lokalni producenci byli zmuszeni kupować je za granicą po dwukrotnie wyższych niż początkowe cenach. Jednocześnie podkreślił, że nie jest zwolennikiem zakazu eksportu zbóż, ale uważa, że konieczne jest utrzymanie rozsądnej równowagi i zapewnienie producentom tych 7 mln ton surowców do produkcji pasz.
Czytaj też: Damate będzie przetwarzać drób w dawnych zakładach Eurodon
Fermy drobiu w ZEA skorzystały na zawirowaniach rynkowych wywołanych koronawirusem
Konsumpcja produktów mięsnych z kurczaka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadła, ale ustabilizowała się, i chociaż koronawirus wpłynął negatywnie na branżę, producenci drobiu byli w stanie wykorzystać zakłócenia w handlu i rozwijają się dzięki zwiększonym inwestycjom rządowym.
Ze względu na suchy klimat i nominalne opady, Zjednoczone Emiraty Arabskie są niegościnne dla większości form rolnictwa, w związku z czym kraj ten jest w dużym stopniu uzależniony od importu żywności. Fermy drobiu w większości znajdują się w Abu Zabi, co stanowi ponad 70 procent produkcji rolnej ZEA. Prognozuje się, że produkcja drobiu w 2021 roku w tym kraju wyniesie 56 000 ton, co stanowi 12-procentowy wzrost w porównaniu z szacunkami 50 000 ton na 2020 rok. Ze względu na zwiększony popyt na produkty z mięsa drobiowego w ZEA i rosnące wsparcie rządowe.
Aby osiągnąć większe bezpieczeństwo żywnościowe i ze względu na obawy związane z dostawami importowymi, zwiększone przez koronawirusa, rząd ZEA zamierza wkrótce podwoić lokalną produkcję drobiu. W związku z tym Urząd ds. Rolnictwa i Bezpieczeństwa Żywności w Abu Zabi ogłosił utworzenie funduszu inwestycyjnego w wysokości 272 milionów dolarów na projekty rolnicze. Obecnie trwają inwestycje w renowację i rozbudowę istniejących oraz całkowicie nowe fermy drobiu, która zostaną uruchomione w tym roku w Abu Zabi.
meatinfo.ru/fot.Pixabay/Wikimedia