Talk icon

Informacje

19-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Erozja gleb przez wodę i wiatr – skuteczne działania zapobiegawcze

Erozja gleb przez wodę i wiatr –

Erozja to niszczenie gleb przez działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim takich jak wody opadowe i wiatr. Aby zapobiegać niszczeniu gleb należy np. odpowiednio zagęszczać i stabilizować grunt lub wprowadzać różnego rodzaju rośliny. W przypadku gruntów zagrożonych erozją wietrzną warto stosować uprawy bezorkowe lub zakładać śródplony pasów zadrzewień, które ograniczają prędkość wiatru.

Erozja – rodzaje

Erozja wietrzna polega na wydmuchiwaniu mało spoistego gruntu lub gleby. Erozji takiej najłatwiej ulegają grunty i gleby piaszczyste w stanie przesuszenia. Zjawisko to jest znane na terenach wybrzeża morskiego, gdzie powstają lotne piaski. Z kolei wodna, występuje wtedy, gdy ilość wodyerozja_gleb_rodzaje_1.jpg opadowej jest w danym czasie większa od ilości wody wsiąkającej w grunt. Dlatego najintensywniejsza erozja wodna występuje podczas gwałtownych opadów. Takie działanie wód opadowych polega na upłynnieniu powierzchni gleby lub gruntu, co na pochyłościach prowadzi do spławiania drobniejszych cząstek i powstają w ten sposób typowe bruzdy i wyżłobienia. Tego typu erozji najłatwiej ulegają pochyłe powierzchnie świeżych nasypów. Grunty o dużej zawartości części bardzo drobnych, czyli grunty ilaste i gliniaste, są niszczone przez wodę najsilniej.

Sprawdź także: Bronisze: Zimna wiosna i opóźnienia w dojrzewaniu warzyw i owoców

Jak zapobiegać erozji gleb?

Aby zapobiegać erozji wietrznej i wodnej można odpowiednio zagęszczać lub stabilizować grunty, wprowadzać i zasiedlać różnego rodzaju rośliny, a także przykrywać  powierzchnię różnymi materiałami. Erozja wietrzna i wodna może zostać powstrzymana przez wprowadzenie trwałego pokrycia trawą oraz pojedynczych drzew, czyli stworzenie jednolitego zadarnienia. Kontrola erozji powinna odbywać się przez wzmocnienie wierzchniej warstwy gruntu i zapobieżenie drążeniu kanałów erozyjnych przez wodę.

Ważne jest również stosowanie dobrych praktyk rolniczych. Przede wszystkim ważna jest właściwa agrotechnika, która zapewni utrzymanie odpowiednich cech fizycznych, chemicznych i biologicznych gleb.  Do takich praktyk należą m.in. utrzymanie odpowiedniego poziomu materii organicznej w glebie, płodozmian przeciwerozyjny z uwzględnieniem roślin bobowatych, traw oraz roślin ozimych, zatrzymanie resztek roślinnych w powierzchniowej warstwie gleby, uprawa roślin w wąskich międzyrzędach lub utrzymanie dobrej struktury gleby, zadbanie o odpowiednią wielkość agregatów glebowych.

warzywa.pl/ogrodnik64.eu/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023