Energia odnawialna pokrywa prawie połowę zużycia energii elektrycznej

Jak wynika z badań ZSW i BDEW, energia odnawialna jest coraz popularniejsza i pokryła już prawie połowę zużycia energii elektrycznej. Wzrost udziału w produkcji prądu był wynikiem przede wszystkim spadku zużycia energii podczas pandemii. Zdaniem Kerstin Andreae, prezes zarządu BDEW to dobre wyniki, a obecny projekt EEG zawiera wiele poprawnych podejść, ale niektóre punkty nadal wymagają dopracowania. Dotyczy to na przykład samowystarczalności, wyczerpanych systemów oraz obsługi dostaw energii elektrycznej, gdy ceny giełdowe są ujemne.
Energia odnawialna coraz popularniejsza
Energia odnawialna pokryła już 48% zużycia energii elektrycznej w pierwszych trzech kwartałach roku. To o pięć punktów procentowych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Świadczą o tym wstępne obliczenia Centrum Badań nad Energią Słoneczną i Wodorem Badenia-Wirtembergia (ZSW) oraz Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Energetycznej i Wodnej (BDEW).
BDEW przypisuje wzrost głównie korzystnym warunkom pogodowym do wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej. W pierwszym kwartale wyprodukowano znacznie więcej energii elektrycznej z wiatru niż w roku poprzednim. Słoneczne lato zapewniło również 13% wzrost energii słonecznej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.
Energia odnawialna zwiększyła swój udział w produkcji prądu dzięki spadkowi zużycia energii elektrycznej podczas pandemii. Według BDEW zużycie energii elektrycznej w Niemczech spadło o prawie 5% w pierwszych trzech miesięcy tego roku. Kwotę odnawialnych źródeł energii mierzy się jako odsetek zużycia energii elektrycznej. Dlatego niższe zużycie prowadzi do zwiększenia kwoty odnawialnych źródeł energii.
Ekologiczna hodowla norek. O czym ekolodzy Ci nie powiedzą?
Energia odnawialna – szczegółowe dane dotyczące produkcji
W sumie energia odnawialna ze słońca, wiatru i innych źródeł zapewniła 192 miliardy kWh energii elektrycznej . Z tego dobre 76 miliardów kWh pochodziło z lądowej energii wiatrowej, prawie 46 miliardów kWh z fotowoltaiki i dobre 37 miliardów kWh z biomasy (w tym biogennych odpadów komunalnych), prawie 19 miliardów kWh z morskiej energii wiatrowej i dobre 14 miliardów kWh z elektrowni wodnych. W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 414 miliardów kilowatogodzin (miliard kWh). To o 7% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Liczby pokazują jasno: jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim osiągniemy cel 65% odnawialnych źródeł energii w 2030 r. Aby osiągnąć ten cel, potrzebujemy ambitnej poprawki EEG.
– mówi Kerstin Andreae, prezes zarządu BDEW.
Zdaniem prezes energia odnawialna jest coraz popularniejsza, ale obecny projekt EEG zawiera wiele poprawnych podejść, ale niektóre punkty nadal wymagają dopracowania. Dotyczy to na przykład samowystarczalności, wyczerpanych systemów oraz obsługi dostaw energii elektrycznej, gdy ceny giełdowe są ujemne.
agrarheute.com/fot.pixabay