Embargo Rosji na zachodnią żywność przedłużone do końca 2021 roku!

Prezydent Rosji Władimir Putin przedłużył embargo na import żywności z Zachodu wprowadzone w 2014 roku do końca 2021 roku. W dekrecie szef rosyjskiego państwa nakazał Radzie Ministrów zapewnienie realizacji środków wykluczających produkty żywnościowe z USA, UE , Norwegii, Australii i Kanadzie.
Embargo rosyjskie pierwszy raz zostało nałożone w 2014 roku i jest stale przedłużane
Embargo żywnościowe zostało nałożone w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Unię Europejską (UE), Stany Zjednoczone i inne kraje za rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie. Środek gospodarczy wpływa głównie na przywóz do UE.
Zgodnie z dekretem prezydenckim, przedłużenie zostało przesunięte do 31 grudnia przyszłego roku, co eksperci ekonomiczni określają jako „specjalne środki gospodarcze”, które mają zagwarantować bezpieczeństwo kraju.
Za pomocą tego środka Rosja utrzymuje przede wszystkim zakaz importu produktów spożywczych z krajów, które nakładały sankcje na wyższych urzędników, banki, firmy i rosyjskie koncerny naftowe po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu wojny w Donbasie we wschodniej Ukrainie (2014).
Rosja po raz pierwszy nałożyła to embargo żywnościowe, które przedłuża corocznie w sierpniu 2014 roku wobec UE, USA, Australii, Norwegii i Kanady, do których później dołączyła Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechenstein w 2015 roku, a w 2016 roku dodano Ukrainę.
W 2017 roku Moskwa dodała żywe świnie oraz różne produkty uboczne i tłuszcze zwierzęce do mięsa, produktów mlecznych, ryb, warzyw i owoców. Ponadto Putin zarządził później, że wszystkie zachodnie towary łatwo psujące się nielegalnie wprowadzane na rynek rosyjski muszą zostać zniszczone.
Czytaj też: Afera norkowa w Danii. W Kopenhadze odbył się protest rolników
Embargo – wielu rosyjskich producentów w pełni popiera działania Putina
Putin przedłużył embargo na Zachód na kilka godzin przed udziałem w szczycie G20 (grupa gospodarek rozwiniętych i wschodzących), w którym podkreślił potrzebę wspólnych wysiłków w walce z koronawirusem i jego wpływem na światową gospodarkę.
W zeszłym tygodniu ostrzegł, że dziesiątki milionów ludzi może skończyć na ulicach z powodu pandemii koronawirusa, która w przypadku Rosji spowodowała m.in. skurczenie się rosyjskiej gospodarki o 3,6 procenta w pierwszych dziesięciu miesiącach roku. .
Unia Europejska, która nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję, uzależnia zniesienie sankcji gospodarczych wobec Rosji od pełnego zastosowania porozumień mińskich dotyczących rozwiązania konfliktu w Donbasie między Kijowem a prorosyjskimi separatystami.
Tymczasem Putin przyznał, że embargo jest w rzeczywistości środkiem protekcjonistycznym mającym na celu ochronę rosyjskiego rynku rolno-spożywczego, niezdolnego do konkurowania z zachodnim eksportem. Wielu rosyjskich producentów w pełni popiera jak najdłuższe przedłużenie embarga na Zachód.
agrarheute.com/fot.Twitter/Pixabay