Eksport żywych zwierząt – nowe przepisy w Nowej Zelandii po katastrofie

Nowa Zelandia ogłasza nowe wymagania, które obejmą eksport żywych zwierząt. Nowe przepisy dotyczące bezpiecznego transportu zwierząt zostały wprowadzone po przewróceniu się tego lata na Morzu Wschodniochińskim statku przewożącego bydło. Utonęło wtedy ponad 6000 sztuk bydła.
Eksport żywych zwierząt zawieszony
Jak informuje Reuters, tylko dwóch z 43 członków załogi statku, który latem przewoził bydło z Nowej Zelandii do Chin. Przez katastrofę utopiło się również ponad 6000 sztuk bydła. Po katastrofie władze Nowej Zelandii postanowił wstrzymać eksport żywych zwierząt i rozpocząć kontrole dotyczące transportu żywca.
Eksport żywych zwierząt zawieszony został do 23 października, ale warunkowy zakaz obowiązuje jeszcze do 30 listopada, kiedy to Ministerstwo Przemysłu Pierwotnego (MPI) Nowej Zelandii może eksportować zwierzęta drogą morską na nowych warunkach. Warunki obejmują dodatkowe inspekcje statków hodowlanych, obniżenie zagęszczenia statków do 90% obecnych ograniczeń w celu spełnienia nowych australijskich standardów, zwiększone wymagania dotyczące sprawozdawczości dla rejsów oraz zapewnienie, że co najmniej 20 procent rezerwowej paszy jest dostępne w przypadku nieplanowanych opóźnień.
MPI stwierdziło, że szybko podjęło działania, aby zapewnić, że eksport żywych zwierząt będzie kładł nacisk na ich dobrostan. Do transportu gotowych jest już 24 000 krów.
Chcemy zapewnić im bezpieczny ruch. Należy zauważyć, że Nowa Zelandia nie eksportuje zwierząt na rzeź, ale jako stado hodowlane.
– powiedział dyrektor generalny MPI Ray Smith.
Protesty rolników w Świętokrzyskiem. Drogi zablokowane
Eksport żywych zwierząt zawieszony – ekolodzy protestują
Grupa SAFE zajmująca się prawami zwierząt z Nowej Zelandii stwierdziła, że katastrofa jaka dotknęła transportowane bydło pokazuje wysokie ryzyko jakie przewiduje eksport żywych zwierząt. Zdaniem kierownik kampanii Marianne Macdonald krowy nie powinny nigdy znaleźć się na morzu.
To prawdziwy kryzys i myślimy o rodzinach członków załogi, którzy zaginęli na statku. Pozostaje jednak wiele pytań, w tym dlaczego pozwolono na kontynuowanie tego handlu.
– dodała.
Według chińskich urzędników celnych Chiny sprowadziły do tej pory w tym roku ponad 46 000 sztuk bydła z Nowej Zelandii. Bydło sprowadzane jest głównie w celu rozszerzenia rosnącej produkcji mleka w tym kraju. Eksport żywych zwierząt z Nowej Zelandii był obiektem kontroli jeszcze przed katastrofą statku, po doniesieniach, że setki zwierząt wywiezionych z Nowej Zelandii i Australii zginęły w tranzycie.
meatinfo.ru/fot.VesselFinder.com,F.YBANCOS/fot.youtube