Talk icon

Informacje

04-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport żywności z Rosji zyskał dzięki pandemii koronawirusa?

Eksport żywności

Mimo, że wiele światowych gospodarek ucierpiało w wyniku pandemii koronawirusa, eksport żywności z Rosji bardzo dobrze sobie radzi. Eksperci zapewniają, że kraj zapewnia zarówno bezpieczeństwo żywnościowe, jak i jest w stanie sprzedawać produkty do innych krajów.

Eksport żywności z Rosji

Rosjanom ewidentnie przydał się program zastępowania importu żywności w sytuacji pandemii, uruchomiony w 2014 roku. Podczas gdy większość krajów cierpi z powodu przerw w łańcuchu dostaw, Rosja samodzielnie zaspokaja swoje potrzeby w zakresie większości produktów spożywczych, a dzięki pandemii koronawirusa eksport żywności i innych produktów rolnych ma nawet nowe możliwości.

Według FCS w okresie od stycznia do kwietnia tego roku, rosyjskie firmy zwiększyły eksport żywności. Dostawy pszenicy i meslin (mieszanka pszenno-żytnia) na rynek światowy wzrosły o 22% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły ponad 10,4 miliona ton. Z kolei eksport oleju roślinnego wzrósł o 48,1%, do 1,46 miliona ton.

Według Rosselkhozbank Center for Industry Expertise, w 2020 roku eksport żywności i produktów rolnych przekroczy 25 miliardów dolarów. Pomoże w tym zarówno osłabienie rubla, jak i wsparcie państwa dla kompleksu rolno-przemysłowego. Ponadto zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, które istniały wcześniej, pomoże zwiększyć obecność Rosji na rynku światowym, a kraj będzie bliżej rynków Dalekiego i Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej niż większość innych eksporterów żywności.

Kryzys 2020 roku pokazał, jak nagłe zerwanie powiązań produkcyjnych i logistycznych może spowodować nieuzasadniony niedobór produktów w jednym kraju i przeładowanie w innym regionie świata. Na przykład w lutym Australia nie była w stanie dostarczyć upraw awokado na tradycyjny chiński rynek, w Hiszpanie nie sprzedawali truskawek.

– mówi Daria Snitko, szef Centrum Prognoz Ekonomicznych Gazprombank.Eksport zywnosci

Aż 94% firm z listy Fortune 1000 (lista największych firm w USA) zgłosiło przerwy w dostawach spowodowane pandemią koronawirusa, ale dalsze konsekwencje pandemii mogą być znacznie gorsze. Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) przewiduje, że reżim izolacji i recesja gospodarcza spowodowane przez COVID-19 mogą doprowadzić do głodu w „skali biblijnej”, jeśli ludzkość nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego. Według WFP już pod koniec 2020 roku nawet 265 milionów ludzi może dotknąć dotkliwy niedobór żywności na świecie - dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Eksperci zapewniają jednak, że Rosja nie problemu z bezpieczeństwem żywnościowym. W przypadku większości kluczowych pozycji potrzeby rynku krajowego są zapewniane w całości lub prawie w całości. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę obecność rezerwy państwowej.

Polska Smakuje w turystyce – nowa akcja resortu rolnictwa, KOWR i POT

Eksport żywności i sytuacja rolnictwa w przyszłości

Jak przyznaje członek Państwowej Komisji Rolniczej Dumy Arkady Ponomarev, rosyjskie rolnictwo jest jedną z niewielu gałęzi przemysłu, na które pandemia bezpośrednio nie wpłynęła negatywnie, na co wskazuje wspomniany dobry eksport żywności. Zgadza się z nim Evgenia Serova, dyrektor Instytutu Badań Rolniczych,. Zauważa jednak, że bezpieczeństwo żywnościowe kraju, oprócz fizycznej dostępności żywności, ma jeszcze dwie cechy - dostępność ekonomiczną (czyli zdolność ludności do zakupu tej żywności), a także bezpieczeństwo jakości żywności. I tutaj mogą występować problemy.

Jest już jasne, że po pandemii dochody większości ludności świata spadną, a środki, które należy podjąć w tym kierunku, leżą już na płaszczyźnie polityki społecznej - konieczne jest wspieranie ludności, ekspert jest pewien. Ponomarev mówi to samo: w tej sytuacji konieczne jest utrzymanie popytu, a jednocześnie stymulowanie gospodarki, i w tym sensie nic nie jest bardziej skuteczne niż programy pomocy żywnościowe dla biednych.

Przypomnijmy, że program kart żywnościowych został zaproponowany w 2015 roku, ale nigdy nie został wdrożony z powodu braku środków w budżecie. W kwietniu przywódcy stowarzyszeń branżowych wezwali rosyjskie władze do powrotu do tego pomysłu. Według ekspertów 10 milionów Rosjan będzie musiało otrzymać karty o wartości 10 tysięcy rubli na miesiąc przed końcem roku, wymagane będzie 800 miliardów rubli.

Eksperci przyznają, że w konsekwencji pandemii, rosyjskie produkty rolne będą jeszcze bardziej popularne na rynku światowym, a eksport żywności nadal będzie się rozwijać. Kluczowe towary eksportowe Rosjan to surowce rolne, ryby i owoce morza, oleje i rośliny oleiste, eksport mięsa drobiowego i wieprzowiny.

Kraj, który nigdy nie produkował bydła wołowego, nagle zaczął eksportować wołowinę. Jest to podobne do faktu, że Wietnam, który nigdy nie produkował kawy, nagle stał się drugim eksporterem tego produktu.

– mówi Evgenia Serova.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023