Eksport zbóż na Ukrainie będzie mniejszy, ale bardziej opłacalny

Według Państwowej Służby Celnej Ukrainy na dzień 28 września 2020 roku od początku miesiąca eksport zbóż z Ukrainy w przypadku pszenicy wyniósł 3,184 miliona ton, natomiast jęczmienia – 668 tysięcy ton.
Eksport zbóż – mniejsze wolumeny dostaw przy wyższych cenach na Ukrainie
Oczekuje się, że eksport zbóż w tym roku będzie niższy niż w roku ubiegłym. Ale z powodu wyższych cen zbóż dochody rolników będą wyższe.
Tak więc, jeśli w sezonie 2019/20 eksport zbóż z Ukrainy osiągnął wartość 12 miliardów dolarów, to w tym sezonie wartość eksportu wzrośnie do 16 miliardów dolarów w ujęciu pieniężnym.
Od początku bieżącego roku gospodarczego ukraińscy handlowcy wyeksportowali łącznie 7,959 miliona ton pszenicy i 2,792 miliona ton jęczmienia. Wolumeny te są obecnie niższe od zeszłorocznych o odpowiednio 475 tysięcy ton pszenicy i 52 tysiące ton jęczmienia.
W dniu 30 września 2020 roku ceny pszenicy wszystkich klas pozostawały stabilne. Cena kukurydzy spadła średnio o 20 dolarów za tonę. Ceny soi (GMO) również spadły średnio o 15 USD za tonę. Ale cena soi bez GMO zanotowała wzrost o średnio 4 dolary za tonę.
Czytaj też: Zbiory zbóż: tegoroczne zbiory płodów rolnych wyższe niż w przed rokiem
Eksport zbóż – zbiory pszenicy na Ukrainie są na przyzwoitym poziomie
Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe szacuje, że zbiory pszenicy brutto w 2020 roku wyniosą 26 milionów ton. Poinformował o tym prezes UZA Mykoła Gorbaczow na konferencji prasowej, która odbyła się 28 września w Kijowie.
Uważamy, że w tym roku rolnicy uzyskali przyzwoite zbiory. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że na Ukrainie wyhodowano 25 milionów ton pszenicy. W Ukraińskim Stowarzyszeniu Zbożowym uważamy, że liczba ta jest o 1 milion ton wyższa. Wierzymy, że rolnicy otrzymają w tym roku ponad 26 mln ton pszenicy
– powiedział prezes UZA.
W UZA spodziewano się 35 milionów ton kukurydzy, ale według Mikołaja Gorbaczowa liczba ta również ulegnie zmniejszeniu.
Lecz cena jest obecnie znacznie wyższa niż w zeszłym roku. Różni się o około 35-40 dolarów za tonę. Dlatego nie ma zagrożenia żywnościowego dla kraju. Eksport zbóż przyniesie Ukrainie jeszcze więcej pieniędzy w dolarach niż w ubiegłym roku z powodu rosnących cen. I myślę, że Ukraina powinna to wykorzystać
– podsumował Mykoła Gorbaczow.
agronews.ua/fot.Needpix/Pxhere