Eksport wołowiny z Urugwaju spadł od początku roku!

Od stycznia do września 2020 roku eksport wołowiny w Urugwaju wyniósł 294,2 tysiąca ton, czyli o 17,7 procenta mniej niż w 2019 roku – podaje Eurocarne, powołując się na dane z Narodowego Instytutu Mięsnego (INAC).
Eksport wołowiny – średnia cena za tonę spadła o ponad 100 dolarów
Niższy eksport wołowiny wynika z gwałtownego spadku popytu w Chinach, które zakupiły z Urugwaju o 35,8 procenta mniej mięsa niż w 2019 roku.
Spadek wolumenu zakupów notowany jest również na rynku europejskim (spadek o 13,3 procenta, do 30,1 tysiąca ton) oraz w Chile (o 47,1 procenta, do 1,5 tysiąca ton). Jednym z głównych powodów są ograniczenia w pracy restauracji i hoteli w tych krajach.
W tych warunkach dostawcy z Urugwaju oparli się na rynku północnoamerykańskim. W szczególności dostawy wołowiny do Stanów Zjednoczonych wzrosły o 22,4 procenta do 62,3 tysiąca ton.
Jednocześnie eksperci zauważają spadek cen eksportowanych produktów. Według INAC średnia cena za tonę eksportowanej wołowiny spadła o ponad 100 dolarów w porównaniu z 2019 rokiem. Ogółem w okresie od stycznia do września 2020 roku podaż urugwajskiej wołowiny, z wyłączeniem podrobów, szacowana jest na 1,1 miliarda dolarów, o 16,4 procenta mniej niż w 2019 roku.
Dla rolników z Urugwaju są pozytywne wiadomości dotyczące sprzedaży baraniny, która wzrosła o 6,5 procenta. Wzrost ten był zasługą rynku chińskiego, który kupił o 24,2 procenta więcej mięsa z Urugwaju niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Czytaj też: Produkcja wołowiny – amerykański sektor nie ma mocy przerobowych
Eksport wołowiny z Australii spada czwarty miesiąc z rzędu!
Całkowity eksport wołowiny z Australii spadł czwarty miesiąc z rzędu, osiągając we wrześniu 73 000 ton mięsa. Według MLA jest to najniższy wynik (z wyłączeniem stycznia ze względu na przestoje przetwórcze) od kwietnia 2017 roku, który był miesiącem ożywienia stada.
W porównaniu do września 2019 eksport wołowiny spadł o 11 procent. Chociaż liczby te są niskie, ważne jest, aby zrozumieć, że lata 2019 i 2020 są bardzo różne pod względem podaży. Rok 2019 był szczególnie wyjątkowy, w którym zatrzymanie produkcji z powodu suszy spowodowało wzrost produkcji wołowiny, co pozwoliło eksporterom zaspokoić bardzo wysoki poziom popytu międzynarodowego. Eksport wołowiny pozostanie w tym roku na niskim poziomie, ograniczonym przez mniejszą hodowlę i zaostrzający się poziom uboju. ,
Głównym rynkiem australijskiej wołowiny pozostaje Japonia, która we wrześniu zakupiła 20 500 ton wołowiny. Z raportów wynika, że popyt na usługi cateringowe w Japonii spadł w kwietniu, ale od tego czasu stopniowo się poprawia. Pandemia koronawirusa w Japonii pozostaje niestabilna, codziennie zgłaszanych jest kilkaset nowych przypadków, a konsumenci wykazują oznaki „zmęczenia COVID”, a niektórzy podobno nie przestrzegają zasad dystansu społecznego.
meatinfo.ru/fot.Pikist