Eksport wieprzowiny z Hiszpanii do Chin wzrósł w pierwszej połowie roku

W pierwszym półroczu 2020 roku eksport wieprzowiny z Hiszpanii do Chin wzrósł o 107 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Głównym czynnikiem, który przełożył się na tak duży wzrost była panująca w wielu regionach świata epidemia afrykańskiego pomoru świń(ASF).
Eksport wieprzowiny – Chiny stały się numerem 1 pod względem dostaw z Hiszpanii
Miguel Ángel Higuera Pascual, dyrektor wykonawczy Hiszpańskiego Krajowego Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej (Anprogapor), wyjaśnił, że hiszpański rynek eksportowy odnotował wzrost o 15,9 procenta pod względem wielkości i 31,3 procenta pod względem wartości w pierwszym półroczu 2020 roku. Z wyraźną tendencją w kierunku zmiany miejsc docelowych
Spadek sprzedaży na rynek europejski o 4,9 procenta kontrastuje z gwałtownym wzrostem o 41,8 procenta do krajów trzecich (tj. poza UE), w których wyróżnia się rola Chin. Kraj ten stał się numerem 1 w Hiszpanii w eksporcie wieprzowiny z 39,5 procenta sprzedaży lub 539 627 tonami w pierwszym półroczu 2020 roku. W tym samym okresie w 2019 roku hiszpański eksport wieprzowiny do Chin wyniósł 260 652 ton. Oznacza to wzrost wolumenu dostaw o 107 procent.
Pod względem wartości eksport wieprzowiny zanotował jeszcze większy wzrost. Od stycznia do lipca 2019 roku wartość eksportu wieprzowiny do Chin wyniosła 442 milionów euro.
Natomiast wartość eksportu do Chin w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła 1192 milionów euro, co oznacza wzrost o 169,5 procenta
– powiedział Higuera.
Czytaj też: Sztuczne mięso – Unia Europejska wspiera pierwszy start-up
Eksport wieprzowiny – wpływ ASF i COVID-19
Higuera wyjaśnia, że po progresji ASF w krajach azjatyckich, takich jak Chiny i Wietnam, globalny popyt wzrósł z powodu zmniejszenia produkcji w tych krajach.
Ponadto koronawirus wpłynął również na eksport wieprzowiny, który spowodował przede wszystkim spadek ruchu towarowego i zwrot kontenerów. Po drugie, obecność wirusa w rzeźniach w Stanach Zjednoczonych skutkowała niższymi cenami i wzrostem eksportu z USA. Wreszcie na rynek wpłynęły wątpliwości kupujących z Azji związane z obecnością wirusa w Europie.
Pomimo tego wszystkiego, produkcja trzody chlewnej w Hiszpanii trwa, stosując surowe środki zapobiegawcze przeciwko Covid-19 w gospodarstwach i rzeźniach. Z tego powodu zdolność eksportowa Hiszpanii pozostała niezmieniona
– powiedział Higuera
Po odkryciu w Niemczech dzików z ASF, niektóre kraje aktywowały specjalne protokoły sanitarne. Tak nie jest w Hiszpanii. Higuera powiedział, że od czasu wykorzenienia ASF w 1995 roku, Hiszpańscy producenci „utrzymują program aktywnego nadzoru nad chorobą, który nadal obowiązuje. Wzmocniono także świadomość hodowców i lekarzy weterynarii w zakresie bioasekuracji i biernego nadzoru.
pigprogress.net/fot.Pikist/Pixabay