Talk icon

Informacje

19-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Eksport rolny w Polsce rośnie, mimo pandemii? Takie są pierwsze dane

Eksport rolny

Wstępne dane za pierwsze półrocze pokazują dobre wyniki w handlu żywnością – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wartość eksportu produktów spożywczych wzrosła do 16,4 mld euro tj. o 7 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Eksport rolny nie najgorzej radzi sobie zatem ze skutkami pandemii koronawirusa.

Eksport rolny zadowalający

Minister zaznaczył, że na początku roku, wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny, rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym. Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia COViD-19 wpłynęła istotnie na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się z dnia na dzień – podkreślił.

Zdaniem szefa resortu, wpływ miały na to przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz ożywienie w eksporcie w czerwcu br. Dodał, że w pierwszym kwartale br. korzystna była deprecjacja złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w drugim kwartale br.

Ardanowski wskazał, że najbardziej ucierpiały te branże rolnictwa, które w dużym stopniu są zależne od eksportu, takie jak producenci wołowiny, którzy wysyłają za granicę 80 proc. swojej produkcji; drobiu – 60 proc. produkcji na eksport rolny, ale także wieprzowiny i mleka. Skutki pandemii ponieśli też m.in. producenci kwiatów.

Profesjonalizacja polskiego rolnictwa i długoletnie działania dostawców przyczyniają się do tego, że krajowy eksport żywności nie jest zagrożony

– powiedział z kolei prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik.eksport rolny 2020 2

Gdzie eksport rolny stracił?

Eksport mocno zmalał do krajów UE, do Chin i do krajów muzułmańskich. Znacząco podrożał też transport morski.

W tej sytuacji szybko została uruchomiona specjalna zakładka na stronie internetowej ministerstwa o możliwościach eksportu do różnych krajów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu naszych dyplomatów, do których apelowałem o zbieranie takich informacji z rynków zagranicznych – zaznaczył szef resortu. Podkreślił, że z upływem czasu część krajów o słabym rolnictwie, ale posiadających zasoby finansowe zaczęło tworzyć lub odbudowywać rezerwy żywnościowe. Zainteresowane polską żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban.

Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych najbardziej znaczącą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory. W pierwszym półroczu 2020 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 4 proc. niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 mld euro, stanowiąc 19 proc. wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Eksport rolny tej kategorii od lat pozostaje stabilny.

W pierwszej połowie 2020 r. drugą pod względem wartości pozycję z 14 proc. udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., zwiększyła się o 37 proc. do 2,4 mld euro.

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych (o 18,5 proc. do 2,1 mld euro), produktów mlecznych (o 2 proc. do 1,2 mld euro), cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców i ich przetworów, kawy, herbaty i kakao oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych.

Czytaj także: Jak sprzedać bydło z zyskiem? Warto założyć grupę producentów

Eksport rolny, ale dokąd?

W pierwszym półroczu 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE wygenerowały 13,0 mld euro, co stanowiło 79 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.
Głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport rolny do tego kraju wyniósł 4,0 mld euro i był o 11 proc. większy niż w pierwszym półroczu 2019 r. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Wielka Brytania, Niderlandy, Francja, Włochy oraz Czechy.

Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw ukształtował się na poziomie 847 mln EUR, o 13 proc. wyższym niż rok wcześniej, z tego na Ukrainę wywieziono produkty o wartości 366 mln euro, do Federacji Rosyjskiej eksport wyniósł 265 mln euro, a na Białoruś – 139 mln euro.

Znaczącym odbiorcą produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska, na rynku której sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 365 mln euro, a także Stany Zjednoczone (247 mln euro) i Republika Południowej Afryki (147 mln euro).

Import w I półroczu br. wyniósł 11 mld euro i był o 4,8 proc. wyższy niż w pierwszym półroczu 2019 r. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 11,8 proc. do 5,4 mld euro – poinformował KOWR.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023