Eksport produktów rolnych – Rosja chce podwoić dostawy do Chin!

Rosja zamierza podwoić eksport produktów rolnych takich jak: ryby, owoce morza, mięso drobiowe i wołowe, wyroby cukiernicze oraz inne surowce spożywcze do Chin do 2030 roku.
Eksport produktów rolnych – Chiny odpowiadają za prawie 14 procent rosyjskich dostaw
Według szefa federalnego centrum „Agroexport” Dmitrija Krasnowa, eksport produktów rolnych do Chin odpowiada obecnie za 13,9 procenta wszystkich dostaw i zarazem kraj ten jest największym odbiorcą z Rosji. Krasnov jest przekonany, że producenci rolni i przewoźnicy będą w stanie podwoić wynik w ciągu następnej dekady.
Dopiero rok temu, po długiej przerwie, Chiny dopuściły import rosyjskiego kurczaka, podrobów, udek, skrzydełek i od razu ten produkt zajął 64 procent struktury rosyjskiego eksportu tych produktów. Przypominamy, że ChRL nie kupowała kurczaka w Rosji od 2005 roku z powodu ptasiej grypy. Obecnie 31 zakładów ubojowych i 13 chłodni obsługujących operacje logistyczne otrzymało uprawnienia do jego dostaw. Jednocześnie potencjał chińskiego rynku drobiowego przekracza 500 tysięcy ton rocznie.
Rosyjskie wyroby czekoladowe cieszą się dużą popularnością wśród Chińczyków: w tym roku kraj ten odpowiadał za ponad 27,6 procenta dostaw słodyczy.
Chiny uważają także Rosję za jednego z kluczowych dostawców oleju sojowego do Federacji Rosyjskiej. Według Dmitrija Krasnowa rosyjskim rolnikom udało się zostać liderami w tej dziedzinie, zajmując 32 procent rynku, odpychając jednocześnie Argentynę i Brazylię.
W sumie od 1 stycznia do 6 grudnia 2020 roku eksport produktów rolnych z Rosji do Chin osiągnął wartość 3,7 miliarda dolarów, zwiększając zeszłoroczny wynik o 27 procent.
Czytaj też: Zbiory zbóż w 2020 wzrosły o ok. 16 proc! Zebrano aż 33,5 mln ton
Eksport produktów rolnych – Rosja planuje sukcesywnie zwiększać wydatki w najbliższych latach
Finansowanie rosyjskiego federalnego projektu „Eksport produktów
rolnych” wzrośnie w najbliższych latach
– powiedziała wiceminister rolnictwa Elena Fastova.
Według niej wsparcie państwa dla transportu produktów rolnych w 2021 roku wzrośnie do 6 miliardów rubli, wobec 4 miliardów rubli w tym roku.
Na następny rok przewidziano 47,7 miliarda rubli, na 2022 rok – 69,5 miliarda rubli, na 2023 rok – 80,8 miliarda rubli. Utrzymane zostaną kredyty koncesyjne na eksport produktów rolnych. Przeznaczymy na to 16,8 miliarda rubli i pozostanie wsparcie dla certyfikacji. produktów za granicą, na te cele przeznaczono 448 milionów rubli
– powiedziała Fastova, przypominając, że„ w tym roku ten środek wsparcia (certyfikacja subsydiowania) wreszcie zaczął działać i pozwala producentom rolnym zrekompensować do 90 procent kosztów poniesionych na te cele”.
W tym roku zaczęło działać również takie wsparcie, jak dotowanie nasion oleistych – dopłaty są przyznawane za tonę wyprodukowanych i wysłanych nasion oleistych. Teraz rzepak i soja, od przyszłego roku wprowadzamy więcej słonecznika i podwoimy kwotę wsparcia do 8,4 miliarda rubli
– powiedziała wiceminister.
Według Fastovej finansowanie handlu stanie się dla Ministerstwa Rolnictwa nowym środkiem wsparcia państwa na eksport produktów rolnych. Wcześniej zrobiło to Ministerstwo Rozwoju.
Aby stymulować eksport ryb, od przyszłego roku planuje się dopłaty do paliw dla firm rybackich. Mówimy o firmach, które wysyłają ryby na eksport z wyłącznej strefy ekonomicznej Federacji Rosyjskiej
– przekazała.
meatinfo.ru/fot.Pixnio/Pikist