Eksport produktów rolnych w Rosji przekroczył 20 miliardów dolarów!

Rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew na spotkaniu prezydenta Władimira Putina z członkami rządu poinformował, że eksport produktów rolnych do połowy października przekroczył 20,7 miliardów dolarów. Ministerstwo Rolnictwa spodziewa się realizacji planu handlu zagranicznego do końca 2020 roku. 7 października podczas wystawy Złotej Jesieni Patruszew powiedział, że departament ocenia potencjał eksportu surowców rolnych i żywności na co najmniej 27 miliardów dolarów – 2 miliardy dolarów więcej niż planowano.
Eksport produktów rolnych z Rosji odbywa się do 160 krajów
Jednocześnie szef resortu poinformował, że w tym roku rosyjscy producenci uzyskali dostęp do rynków 14 kolejnych krajów. Eksport produktów rolnych odbywał się do 160 krajów zarówno w bliskiej, jak i dalekiej zagranicy: w krajach Bliskiego Wschodu, Azji Wschodniej i Południowej, Afryki, Unii Europejskiej i WNP.
Według podległego Ministerstwu Rolnictwa centrum Agroexport tradycyjnie liderem w strukturze podaży jest zboże – od początku roku do 11 października jego wartościowe dostawy wyniosły 6,7 miliarda dolarów. Następne są ryby i owoce morza (3,9 miliarda dolarów), a także produkty przemysłu tłuszczowo-olejowego. (3,45 miliarda dolarów). Największymi odbiorcami rosyjskich produktów rolnych były Chiny (2,9 miliarda dolarów), UE (2,3 miliarda dolarów) i Turcja (2,25 miliarda dolarów).
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 roku eksport produktów rolnych wzrósł o 16 procent i wyniósł 15,37 miliarda dolarów. Analitycy Rosselkhozbank przeanalizowali grupy towarowe, które stały się motorem wzrostu rosyjskiego eksportu rolnego w tym okresie. Wśród głównych kategorii, które wykazały wzrost podaży pod względem wartości, wskazali cukier (+318 procent do 359 milionów dolarów) i olej słonecznikowy (+38 procent do 1,69 miliarda dolarów). Oprócz tradycyjnej dla rosyjskiego eksportu pszenicy, 10 najpopularniejszych produktów rolnych dostarczanych przez Rosję na światowy rynek obejmuje słonecznik, drób, soję, kukurydzę, wieprzowinę, olej sojowy i jęczmień. Jednocześnie podaż mięsa drobiowego podwoiła się w porównaniu ze styczniem i lipcem ubiegłego roku do 259 milionów dolarów, Wieprzowiny – 2,5-krotnie do 173 milionów dolarów.
Czytaj też: Zbiory roślin strączkowych wzrosły w tym roku w Unii Europejskiej
Eksport produktów rolnych – pszenica i meslin stały się najpopularniejszymi kategoriami dostaw
Największy wzrost na eksport produktów rolnych zanotowano w północnokaukaskim Okręgu Federalnym, który w ciągu siedmiu miesięcy zwiększył dostawy o 50 procent. Kolejne miejsca zajmują okręgi Privolzhsky (+45 procent), Centralny (+31 procent), Syberyjski (+16 procent), Południowy (+15 procent), Ural (+10 procent), i Północno-Zachodni (+6 procent).
Pszenica i meslin stały się najpopularniejszymi kategoriami dostaw na rynki zagraniczne Okręgu Północnego Kaukazu, a ich eksport wzrósł o 48 procent do 78 milionów dolarów, Centralny Okręg Federalny zwiększył eksport pszenicy o 24 procent do ponad 1 miliarda dolarów, a Syberia o 155 procent do 93 milionów dolarów.
Szef centrum analitycznego "Rusagrotrans" Igor Pavensky powiedział że obecnie Rosja osiąga rekordowe tempo eksportu zboża – do 8 października wysłano 15,3 miliona ton, czyli o 1,3 miliona ton więcej niż przed rokiem. Zdaniem eksperta ostatni raz ten poziom został osiągnięty dwa lata temu. Eksport pszenicy stał się rekordowy – wyniósł 13 milionów ton, gdy w ubiegłym roku było to 12,3 miliona ton. Eksport jęczmienia w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego sezonu wzrósł 1,5-krotnie do 1,9 miliona ton.
meatinfo.ru/fot.Pikist/Pixabay