Eksport produktów mleczarskich podwoi się na Białorusi!

Oczekuje się, że białoruski eksport produktów mleczarskich wzrośnie z 2,1 miliarda dolarów w 2019 roku do 4 miliardów dolarów w 2030 roku. Ma mieć to związek z silną dywersyfikacją sprzedaży na rynku globalnym, prognozuje białoruskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności.
Eksport produktów mleczarskich – Białoruś planuje podwoić wynik do 2030 roku
Przewiduje się, że w 2025 roku białoruski eksport mleczarski wzrośnie do 3,1 miliarda dolarów
– powiedział szef departamentu zagranicznej działalności gospodarczej ministerstwa Aleksiej Bogdanow podczas Białoruskiego Forum Mleczarskiego w Mińsku w zeszłym tygodniu.
W świetle planów zwiększenia produkcji mleka w republice, eksport produktów mleczarskich, zgodnie z naszymi obliczeniami, również wzrośnie i osiągnie 3,1 miliarda dolarów w 2025 roku, a do 2030 roku osiągnie 4 miliardy dolarów
– dodał Bogdanov.
Białoruś jest obecnie największym na świecie eksporterem mleka na mieszkańca – istnieją plany, aby zwiększyć krajową produkcję mleka do 9,2 miliona w 2025 roku i 10,5 miliona ton w 2030 roku.
W okresie styczeń-sierpień eksport produktów mleczarskich na Białorusi wyniósł 1,6 miliarda dolarów, czyli o 7,2 procenta więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Łącznie eksport produktów mleczarskich osiągnął 3,2 mln ton ekwiwalentu mleka
– powiedział Bogdanov.
Eksport produktów mleczarskich – stosunkowo dobry rok na Białorusi
Białoruski eksport produktów mleczarskich w 2020 roku pomimo pandemii koronawirusa i pewnego wzrostu produkcji mleczarskiej w niektórych innych krajach pozostał stosunkowo dobry. Na tym tle białoruskim przedsiębiorstwom mleczarskim udało się zwiększyć eksport nowych kategorii produktów.
Na przykład w tym roku udział przetworów mlecznych pełnotłustych [w dostawach eksportowych] podwoił się – z 7,6 do 16 procent, co jest bardzo ważne, gdyż naszym celem jest eksport produktów o wysokiej wartości dodanej i wysokim stopniu przetworzenia
– wyjaśniał Bogdanov.
Podczas Białoruskiego Forum Mleczarskiego przedstawiciele tego kraju nie powiedzieli nic na temat tego, czy trwające zawirowania polityczne i ogólnopolski strajk wpłynęły na funkcjonowanie przemysłu mleczarskiego.
Czytaj też: FrieslandCampina w kryzysie! Spółdzielnia planuje masowe zwolnienia
Eksport produktów mleczarskich – dywersyfikacja sprzedaży
Pod względem rynków zbytu Rosja pozostaje dominującym partnerem ze względu na nawiązane długoterminowe stosunki handlowe i gospodarcze, dogodną logistykę i brak barier handlowych
– powiedział Bogdanow, dodając, że rosyjska produkcja mleczarska rośnie, a Białoruś postawiła sobie za cel na nowych rynkach.
W latach 2015-2020 udział w rynku rosyjskim spadł o 12,2 punktów procentowych – z prawie 97 do 85 procent
– dodał Bogdanov.
We wcześniejszych wypowiedziach Ministerstwo Rolnictwa Białorusi deklarowało plany zwiększenia eksportu mleka do Azji i Afryki, regionów, w których w ostatnich latach obserwuje się silny wzrost popytu na produkty mleczarskie.
Jak dotąd większość produktów z Białorusi trafia do krajów postsowieckich. W pierwszym miesiącu 2020 roku eksport produktów mleczarskich do krajów WNP, z wyjątkiem Rosji, wzrósł do 153,4 miliona dolarów, co oznacza wzrost o 33,4 procenta w stosunku do ubiegłorocznego poziomu
– stwierdził Bogdanow. Ser jest głównym towarem eksportowym, stanowiącym 42,5 procenta wszystkich dostaw eksportowych.
dairyglobal.net/fot.Pixy/Pxfuel