Talk icon

Informacje

13-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Obora – zadbana obora wpłynie wydajność Twojego bydła

Obora

Obora stanowi indywidualny budynek na terenie gospodarstwa, w którym przechowywane jest bydło. W zależności od hodowanego w niej bydła mlecznego, cielęta, byki, ma inne wymagania. Prawidłowe funkcjonowanie i wydajność bydła opiera się na idealnie dostosowanym i zaprojektowanym budynku. Wyróżnia się dwa rodzaje obory-stanowiskowa i wolnostanowiskowa.

Obora murowana czy otwarta? 

Najczęściej stanowy osobny murowany budynek gospodarstwa, jednakże może również być tylko wyodrębnioną częścią. Dawniej obora była miejscem nocowania bydła, które w ciągu dnia przebywało na świeżym powietrzu. Wyjątek stanowiła zima, kiedy to zwierzęta wszystkie dni i noce spędzały w zamkniętym pomieszczeniu. Obecnie w związku z utrzymaniem alkierzowym zwierzęta każdą porę roku, dnia i nocy spędzają w budynku przeznaczonym do ich przechowywania. Na terenie gospodarstwa powinno znajdować się osobne miejsce do przygotowywania karmy i gromadzenia paszy dla zwierząt, niekiedy mylnie opisywane terminem „obora”.

Czytaj także: Pilne! Zakład mięsny wstrzyma produkcje? Czy pracownicy są zdrowi?

Obora – zarys historyczny i współczesny obraz

oboraW gospodarstwie stworzonym dla własnych potrzeb właścicieli umieszczano do kilku krów w jednym budynku. Natomiast w bogatych, dworskich oborach posiadano do kilkudziesięciu krów. Dzielona była na boksy, wyściełane słomą, która z odchodami krów była wykorzystywana jako nawóz organiczny – obornik. Aby ułatwić proces dbania o oborę został on zautomatyzowany w dużych gospodarstwach. Maszyny dbają o nawodnienie i nakarmienie bydła, usuwają odchody oraz doją krowy. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy wentylacji ściennej oraz doświetlenia budynku. Idealnie dostosowany budynek do potrzeb mieszkających w nim zwierząt wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, wydajność oraz funkcjonalność.

Obora, który typ zabudowy odpowiedni?

Na rynku istnieją dwa rodzaje obory: stanowiskowa i wolnostanowiskowa. Pierwsza z nich charakteryzuje się utrzymywaniem bydła na uwięzi: grabnerskiej, łańcuchowej, jarzmowej lub opaskach elastycznych. Natomiast obora wolnostanowiskowa to taka, w której bydło ma swobodę ruchu wewnątrz budynku. Jest zbliżona swoją charakterystyką do utrzymywania zwierząt na pastwisku. Swobodę tę można podzielić na: indywidualne boksy wyściełane ściółką lub matą gumową, legowiska grupowe, które dzielą się na głębokiej ściółki i podłoże samospławialne. System wolnostanowiskowy pozytywnie wpływa za zdrowie krów, zwłaszcza ich racic i wydajność mleczną.

swiatrolnika.info 2023