Eksport mięsa – UE zwiększyła wolumeny dostaw pomimo pandemii!

Pomimo globalnej pandemii koronawirusa, kraje Unii Europejskiej były w stanie zwiększyć łączny eksport mięsa w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Eksport mięsa z Unii Europejskiej wzrósł o prawie 12 procent
Według wstępnych danych Komisji Europejskiej eksport mięsa i produktów ubocznych, wzrósł o 616 tysięcy ton (czyli o 11,9 procenta) do 5,78 miliona ton. Jednak dane te nie obejmują Wielkiej Brytanii, ponieważ dane handlowe dotyczące Wielkiej Brytanii były dostępne tylko w niektórych przypadkach przed lipcem, a przepisy celne nie były jeszcze podobne do tych w typowym kraju trzecim. Faktem jest jednak, że sprzedaż wszystkich rodzajów mięsa od dostawców UE na wyspie znacznie spadła. Biorąc pod uwagę Wielką Brytanię jako kraj trzeci, pomimo częściowo niekompletnych danych, wzrost eksportu zmniejszył się o połowę do 294 000 ton w porównaniu z rokiem poprzednim.
Należy również zauważyć, że zwiększony eksport mięsa z UE w dużej mierze z wyjątkowego wzrostu eksportu wieprzowiny o 20 procent do 3,90 miliona ton. Było to spowodowane głównie wzrostem wysyłek do Chin, Hongkongu i Wietnamu, podczas gdy inni ważni klienci, tacy jak Japonia, Korea Południowa, Filipiny, a także Wielka Brytania kupowali znacznie mniej towarów we Wspólnocie. Z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, przychody ze sprzedaży wieprzowiny na świecie wzrosły według Komisji Europejskiej o prawie 35 procent do 8,8 miliarda euro w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2019 roku.
Czytaj też: Brexit – dochody brytyjskich rolników dramatycznie spadają!
Eksport mięsa drobiowego zanotował wyraźny spadek w porównaniu z zeszłym rokiem
Jeśli chodzi o eksport mięsa wołowego, dostawcy z UE odnotowali niewielki wzrost sprzedaży do krajów trzecich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, o 0,8 procenta rok do roku do 517 800 ton. Podczas gdy sprzedaż żywca rzeźnego i produkcyjnego spadła, mrożona wołowina i podroby z UE znalazły więcej nabywców. Jednak ceny były w większości poniżej poziomów z zeszłego roku, co spowodowało spadek przychodów z eksportu o 2,6 procenta do 1,65 miliarda euro.
Jednak międzynarodowy eksport mięsa drobiowego z UE nie dorównała wzrostowi z poprzednich lat między styczniem a wrześniem 2020 roku, kiedy wolumeny spadły o 3,4 procenta rok do roku do 1,29 miliona ton. W szczególności zamówienia z Ukrainy, RPA, Beninu i Wietnamu były znacznie niższe od zeszłorocznych. Ze względu na spadek światowych cen w wyniku pandemii koronawirusa wpływy z eksportu spadły bardziej gwałtownie, o 6,1 procenta do 1,44 miliarda euro. Komisja Europejska nie opublikowała żadnych danych dotyczących dochodów owiec i kóz; jednak wielkość eksportu wzrosła o 3,6 procenta do 73760 ton w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2019 roku. Sprzyjał temu większy eksport owiec do Jordanii, a także wzrost dostaw mrożonego mięsa jagnięcego i koziego, w tym do Arabii Saudyjskiej.
meatinfo.ru/fot.Pikist