Talk icon

Informacje

22-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport kukurydzy – argentyński rząd ogranicza dzienne dostawy!

Eksport kukurydzy

Argentyńskie Ministerstwo Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Rybołówstwa ograniczyło eksport kukurydzy do 30000 ton dziennie w okresie od 1 stycznia do 1 marca 2021 roku. Argentyna jest trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie.

Eksport kukurydzy – ograniczenia mają zapobiec naturalnym niedoborom

Środek ten ma na celu zapobieganie naturalnym niedoborom. 30 grudnia 2020 roku argentyński rząd zapowiedział, że eksport kukurydzy zostanie całkowicie zawieszony. Lecz po 72-godzinnym strajku producentów ministerstwo złagodziło środki. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem celem jest zapewnienie dostaw wewnętrznych do krajowego łańcucha białek zwierzęcych w Argentynie, takich jak wieprzowina, kurczak, jaja i mleko, w okresie letnim i do początku sezonu zbiorów 2020/2021.

Argentyński sektor drobiarski widzi dwie strony tego problemu, jak wyjaśnił Roberto Domenech, prezes Centrum Firm Przetwórstwa Drobiu (Cepa). Stwierdził, że przez ostatnie 90 dni trudno było kupić kukurydzę na zbilansowaną formułę, która zawiera 63 procent kukurydzy. Niektóre firmy produkujące kurczaki musiały zmniejszyć procent kukurydzy, wykorzystując tylko od 40 do 45 procent zbóż. Z drugiej strony Domenech uznaje, że producenci kukurydzy mają prawo do handlu.

Rząd już „zezwolił” na eksport kukurydzy w rzędzie wielkości 34,23 miliona ton w sezonie 2019/20, z „eksportowej” ilości 38,50 miliona ton, czyli około 89 procent kukurydzy. Innymi słowy, rząd stara się zachować zapasy dostępne do spożycia wewnętrznego, aby zapewnić stabilne dostawy w miesiącach letnich.

Czytaj też: Uprawy ozime 2020 – warunki agrometeorologiczne i jesienna ocena stanu

Eksport kukurydzy – argentyńscy producenci obawiają się dalszych interwencji ze strony władzy

Producenci kukurydzy obawiają się dalszych interwencjiEksport kukurydzy 02, ponieważ Argentyna ma historię protekcjonizmu z kirchneryzmem, nazwaną na cześć partii politycznej, w której rezydują obecny prezydent Alberto Fernandez i jego wiceprezydent Cristina Kirchner. Przewodniczący Argentyńskiej Konfederacji Wsi Jorge Chemes komentuje:

Rząd krajowy próbuje zniszczyć rynki z korzyścią dla kilku firm i ze szkodą dla 30 000 producentów kukurydzy.

Eksport kukurydzy z Argentyny jest trzeci pod względem wielkości na świecie, a według oficjalnych danych kraj ten wysłał 36 milionów ton w okresie od stycznia do listopada 2020 roku. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) szacuje, że ze zbiorów 2020/21 34 miliony ton zostanie wyeksportowanych, tuż za Stanami Zjednoczonymi (67,3 miliona ton) i Brazylią (39 milionów ton).

poultryworld.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023