Talk icon

Informacje

21-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport jaj z Ukrainy boryka się z problemem salmonelli!

Eksport jaj

Eksport jaj z Ukrainy do Unii Europejskiej jest przedmiotem kontroli po tym, jak łotewskie służby żywnościowe i weterynaryjne (LVS) wykryły salmonellę w partii importowanych produktów w grudniu 2020 roku.

Eksport jaj – salmonella została wykryta w 2 próbkach pochodzących z Ukrainy

Urzędnicy łotewscy przekazali swoje ustalenia do unijnego systemu wczesnego ostrzegania o żywności i paszach i stwierdzili, że Lidl Lietuva importowała jaja z Ovostar Europe i rozprowadzała je na Litwie.

Badania laboratoryjne wykazały mikrobiologiczne zanieczyszczenie jaj Salmonellą. W kolejnym oświadczeniu władze litewskie potwierdziły, że nakazały zniszczenie niektórych ukraińskich jaj. W 2020 roku zbadano w laboratorium w ramach zintensyfikowanej kontroli granicznej 509 próbek jaj i produktów jajecznych pochodzących z Ukrainy: 198 próbek na salmonellę i 311 na pozostałości leków.

Salmonella została wykryta w 2 próbkach produktów jajecznych pochodzących z Ukrainy, podały łotewskie służby żywnościowe i weterynaryjne (LVS), i nie jest to pierwszy przypadek, gdy kraje bałtyckie kwestionują bezpieczeństwo ukraińskich produktów jajecznych. W 2019 roku łotewski minister rolnictwa Kaspars Gerhards wezwał Komisję Europejską do podjęcia dodatkowych działań w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia salmonelli w jajach importowanych z Ukrainy po podobnym incydencie.

Cały ukraiński eksport jaj i produktów jajecznych dostarczany do krajów europejskich jest bez wyjątku dokładnie sprawdzany pod kątem salmonelli i innych patogenów

– poinformowało Stowarzyszenie Ukraińskich Drobiu w oświadczeniu na swojej stronie internetowej w odpowiedzi na skandal.

Czytaj też: Europejski drób nie trafi na Filipiny. Winna grypa ptaków

Eksport jaj – ukraińscy hodowcy twierdzą, że posiadają rygorystyczne przepisy dotyczące wykrywania salmonelli

Serotyp salmonelli wykryty przez łotewskieEksport jaj 023 laboratorium jest niezwykle rzadki i nietypowy dla produktów jajecznych. Poza tym ten serotyp nie jest oznaczony jako szkodliwy dla ludzi i nie jest obowiązkowy do kontroli w krajach Unii Europejskiej

– twierdzili ukraińscy hodowcy drobiu.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na powtarzające się wypowiedzi dotyczące nieuczciwej konkurencji ze strony łotewskich producentów jaj, którzy wielokrotnie rozpowszechniali w łotewskich mediach nieprawdziwe informacje oczerniające ukraiński eksport jaj, kwestionując system kontroli jakości

– przekazali ukraińscy hodowcy drobiu.

Ukraina ma bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące kontroli, zapobiegania i eliminowania salmonellozy u drobiu w porównaniu z większością krajów UE. Każda wysyłka produktu jest sprawdzana pod kątem obecności 5 serotypów salmonelli, podczas gdy w Europie są one sprawdzane tylko pod kątem dwóch

– dodali hodowcy drobiu.

W okresie styczeń-listopad 2020 roku ukraiński eksport jaj wyniósł 102 130 ton, o 20,8 procenta mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, szacuje ukraińska państwowa służba statystyczna. W ujęciu pieniężnym eksport jaj wyniósł 92,09 miliona dolarów wobec 104,3 miliona dolarów w analogicznym okresie 2019 roku. Łotwa była trzecim co do wielkości rynkiem zbytu ukraińskich jaj po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W sumie kraj ten zaimportował 10 610 ton jaj o wartości 9,6 miliona dolarów w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2020 roku, szacuje służba statystyczna.

poultryworld.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023