Eksport dzikich jagód z Rosji wzrósł. Owoce trafiają też do Polski

Wzrost importu tanich jagód ogrodowych, a także brak wystarczających mocy produkcyjnych w kraju, sprawiły, że rosyjskie firmy zwiększyły eksport dzikich jagód. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wielkość ta wzrosła 3,5-krotnie, do 24,5 miliona dolarów, jak dowiedział się Rosyjskie Centrum Eksportu. Niektóre jagody wracają następnie na rynek krajowy, ale w postaci przetworzonych produktów.
Eksport dzikich jagód wzrósł 3,5-krotnie
Jak poinformowało rosyjskie Centrum Eksportu (REC) Kommersant, eksport dzikich jagód mrożonych wzrósł 3,5-krotnie w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. do 7,8 tys. ton. Wartość wyeksportowanych produktów wzrosła prawie trzykrotnie - do 24,5 mln dolarów. Jak poinformował przedstawiciel REC, jagody z Rosji trafiają głównie na rynek europejski: głównymi odbiorcami są Litwa, Finlandia, Estonia, Łotwa, Szwecja i Polska.
Dane centrum potwierdza dyrektor zarządzający Berries of Karelia Alexander Samokhvalov. Jeśli w zeszłym roku firma ta wyeksportowała różne produkty o wartości 6 mln euro, to do końca tego roku, zgodnie z jego prognozami, ponad 10 mln euro. Eksport dzikich jagód z Berries of Karelia dotyczy głównie obranych mrożonych owoców dla takich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego jak Valio i Hortex.
W segmencie produktów dla konsumentów końcowych - a są to nektary, napoje owocowe, dżemy - również obserwujemy wzrost, ale w stosunkowo wolnym tempie. Do końca 2020 r. wzrost ten będzie się mieścić w granicach 20%.
– mówi Alexander Samokhvalov.
Protest rolników. Beger: Nie wierzmy w to, że dostaniemy jakieś pieniądze
Eksport dzikich jagód i import ogrodowych
Irina Koziy, dyrektor generalna Berry Union, mówi, że eksport dzikich jagód wzrósł głównie przez brak wystarczającej liczby nowoczesnych zakładów przetwórczych w kraju. Według niej główne ilości wysyłane są za granicę w postaci niesortowanych mrożonych owoców, które są następnie częściowo zwracane na rynek krajowy, ale w postaci przetworzonej, na przykład jako nadzienie do wyrobów cukierniczych lub produktów końcowych.
Alexander Samokhvalov wyjaśnił, że eksport dzikich jagód do zagranicznych fabryk zwiększył się dzięki stabilnej jakości czyszczenia i sortowania w Rosji. Jak dodaje Iryna Koziy, praktycznie niemożliwe jest dostarczanie dzikich jagód w postaci nieprzetworzonej do sieci handlowych w kraju, ponieważ ich okres przydatności do spożycia rzadko przekracza jeden dzień. W przypadku sprzedawców detalicznych preferowane są odmiany jagód ogrodowych, które są hodowane od lat i mają długi okres trwałości.
W Rosji rynek konsumpcji dzikich roślin kurczy się na korzyść importowanych jagód ogrodowych, które są znacznie tańsze.
– zgadza się Aleksander Samochwałow.
Wcześniej Berry Union prognozowało, że w 2020 roku krajowi producenci jagód ogrodowych mogą zebrać łącznie 15 tys. ton plonów. Według wyliczeń Unii Owocowo-Warzywnej, jeśli w 2019 roku do Rosji sprowadzono 57,7 tys. ton jagód, to w tym roku import może wzrosnąć do 65 tys. ton.
Dyrektor wykonawczy Rusbrand (zrzeszającego w szczególności Procter & Gamble, Nestle, Unilever, Coca-Cola, PepsiCo) Aleksey Popovichev mówi, że bardziej logiczne jest, aby producenci dzikich jagód i produktów z nich wytwarzanych stawiają przede wszystkim na eksport dzikich jagód. Dzikie jagody w Rosji są zbierane w regionach, które zagraniczni nabywcy uważają za przyjazne dla środowiska, na przykład na północy Rosji. Ponadto są wysokiej jakości, zatem przetwórcy mogą oferować wyższą cenę niż na rynku krajowym.
meatinfo.ru/fot.pixabay