Eksport czerwonego mięsa ze Szkocji dotknięty pandemią koronawirusa

Zgodnie z najnowszym komentarzem rynkowym Quality Meat Scotland (QMS) od sierpnia 2019 do lipca 2020 roku eksport czerwonego mięsa i podrobów ze Szkocji poza Wielką Brytanię zanotował spadek wartości o 2 procent poniżej średniej z pięciu lat.
Eksport czerwonego mięsa – globalna pandemia koronawirusa wpłynęła na wolumeny dostaw
Według danych przeanalizowanych przez QMS, globalna pandemia koronawirusa wpłynęła na eksport czerwonego mięsa ze Szkocji o wartości ponad 75 milionów funtów. Wartość eksportu spadła o około 8 procent w okresie od sierpnia 2019 roku do lipca 2020 roku, a zakłócenia w unijnym sektorze gastronomicznym były głównym czynnikiem powodującym spadek.
Po części spadek ten prawdopodobnie odzwierciedla niemal całkowite zamknięcie rynków eksportowych w okresie od połowy do końca marca, kiedy środki w zakresie zdrowia publicznego wprowadzone w celu zwalczania koronawirusa doprowadziły do opóźnień na granicach Unii Europejskiej i gwałtownego spadku sprzedaży eksportowej mięsa przeznaczonego do sektor gastronomiczny. Przedłużające się zamknięcie sektora gastronomicznego sprawiło, że popyt pozostał słaby przez cały drugi kwartał 2020 roku
– przekazali eksperci z QMS
W związku ze zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z UE wyniki badania QMS po raz kolejny podkreślają, jak ważne są rynki UE dla szkockich eksporterów – eksport czerwonego mięsa ze Szkocji w 97-99 procentach odbywa się z partnerami z UE.
Zapewniając, że szkoccy eksporterzy czerwonego mięsa uzyskali dostęp do nowych rynków poza UE, takich jak Kanada i Japonia, QMS zauważył, że trudno oczekiwać, że zwiększony handel z nowymi rynkami w pełni zrównoważy potencjalne zakłócenia w handlu z krajami UE na początku 2021 roku, zwłaszcza jeśli nie ma umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE. Szkocki eksporterzy mają wiele długotrwałych relacji z importerami UE, które trudno byłoby zastąpić, gdyby nowe surowe bariery handlowe uczyniły ich nieopłacalnymi.
Przy niskich marżach operacyjnych w sektorze niższego szczebla – zaledwie 2 procentowych – rynki eksportowe są istotnym źródłem dodatkowych przychodów wykraczających poza to, co można uzyskać na rynku krajowym
– dodali eksperci QMS.
Czytaj też: Eksport wołowiny – Argentyna może przekroczyć historyczny rekord
Eksport czerwonego mięsa – rynki Unii Europejskiej są kluczowe dla Szkocji
Chociaż badanie wykazało, że całkowita sprzedaż wołowiny w Wielkiej Brytanii spadła o około 12 procent pod względem wartości i wartości fizycznych, eksport czerwonego mięsa nadal generował prawie 41 milionów funtów dochodu. W ramach tej sumy eksport szkockiej wołowiny wyniósł 29 milionów funtów, a średni koszt na tonę eksportowanej szkockiej wołowiny był prawie o jedną czwartą wyższy niż nieszkockiej wołowiny.
Włochy i Francja pozostają największymi kierunkami eksportu szkockiej wołowiny, odpowiadając za około 55 procent dostaw, podczas gdy około 40 procent sprzedaży miało miejsce w Niemczech, Republice Irlandii, Holandii i Belgii
– wyjaśniają eksperci.
Poza UE, Szwajcaria była rynkiem, na który eksport czerwonego mięsa odbywał się w niewielkiej ilości, lecz handel z tym krajem był bardzo opłacalny, osiągając średnią wartość znacznie powyżej 20 funtów za kilogram.
To był trudny rok dla eksportu baraniny, który, jak sądzono, został szczególnie mocno dotknięty przez pierwsze kontrole koronawirusowe w marcu.
Szacuje się, że wartość eksportu spadła do około 26 milionów funtów. Jednak eksport jagnięciny nadal stanowił około 23 procent obrotu baraniną, w porównaniu z około 8 procentami sprzedaży wołowiny. Wolumen eksportowanej baraniny spadał jeszcze szybciej, ale znaczący wzrost średniej wartości eksportowanej tony o ponad 10 procent zapewnił częściową ochronę wpływów z eksportu. Francja pozostała najważniejszym rynkiem zagranicznym dla szkockiej baraniny
– przekazało QMS.
meatinfo.ru/fot.Pixabay/Pxfuel