Talk icon

Informacje

31-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Ekologiczne mięso wcale nie takie eko? Zaskakujące wyniki badań!

Ekologiczne mięso

Naukowcy nieustannie wzywają do rezygnacji z konwencjonalnego mięsa. Dzieje się tak, ponieważ rolnictwo jest ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych i niszczenia siedlisk dzikich zwierząt. Ale ostatnie badania ekspertów z Monachium wykazały, że ekologiczne mięso, które jest oferowane ludzkości, nie jest lepsze. Emisje z alternatywnej produkcji mięsa są równe emisjom pochodzącym od zwierząt gospodarskich

Ekologiczne mięso szkodliwe dla środowiska

Rolnictwo ekologiczne różni się od rolnictwa konwencjonalnego minimalnym stosowaniem pestycydów, regulatorów wzrostu i dodatków paszowych. Różne odpady organiczne działają jak nawóz - kompost, obornik, pozostałości pożniwne i tak dalej. W analizie naukowcy obliczyli emisje powstałe podczas tworzenia różnych produktów spożywczych. Rezultat był mieszany - na przykład ekologiczne mięso drobiowe wyrządziło jeszcze więcej szkód niż zwykły kurczak, ale w przypadku ekologicznej wieprzowiny było odwrotnie.

Warto tutaj bardziej szczegółowo zrozumieć. Metan pochodzenia zwierzęcego jest wytwarzany z obornikach lub z gazów krów i owiec. Dlatego uważa się, że ekologiczne mięso jest bardziej przyjazne dla środowiska. Krów nie trzeba karmić importowaną paszą, „siedzą” na diecie ziołowej. Ale tu rolę odgrywa inny czynnik - takie bydło wolniej przybiera na wadze i żyje dłużej. Oznacza to, że w ciągu swojego życia wytwarza więcej emisji. W rezultacie okazuje się, że emisje z rolnictwa ekologicznego i konwencjonalnego są w przybliżeniu równe.

Hiszpańska cebula – sprzedaż została prawie całkowicie wstrzymana!

Ekologiczne mięso, weganizm i wpływ na środowisko

Jednak nie tylko te zaskakujące wyniki badań poddają Ekologiczne miesow wątpliwość teorie organizacji antyhodowlanych. Jak wykazały badania, nie tylko ekologiczne mięso, ale również sam weganizm może być szkodliwy dla środowiska. Potwierdzają to wyniki badań naukowców, opublikowane w czasopiśmie naukowym Environmental Research Letters.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez 75 lat w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej i przeprowadzili symulację sytuacji porzucania produktów pochodzenia zwierzęcego. Naukowcy odkryli, że zaprzestanie działalności hodowlanej spowoduje niedobór naturalnych nawozów dla roślin. Przez powszechny weganizm rolnicy będą musieli przestawić się na chemikalia.

Naukowcy zauważają również, że bez mięsa pogorszy się stan zdrowia mieszkańców tych kontynentów. Już teraz konsumują od pięciu do dziesięciu razy mniej takich produktów niż na przykład w USA i Europie. Jednocześnie naukowcy przypomnieli, że mięso zawiera dużą ilość składników odżywczych.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023