O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Żywność ekologiczna – sprzedaż produktów wzrosła o ponad 20%

Żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna i jej sprzedaż wzrosła o 20% od początku roku. Głównym czynnikiem jest pandemia koronawirusa i jej wpływ na życie codzienne. Konsumenci w tych trudnych czasach poszukują zdrowej żywności, więc ta ekologiczna okazuje się dla nich najlepszą alternatywą.

Żywność ekologiczna – wzrost sprzedaży produktów

Nigdy wcześniej dostarczanie żywności nie byłoZywnosc ekologiczna 02 tak ważne. Dlatego w czasach pandemii koronawirusa konsumenci coraz chętniej zwracają w kierunku żywności ekologicznej. W wielu kategoriach produktów nastąpił wzrost popytu. Sprzedaż produktów ekologicznych dla jednej osoby wzrosła wiosną 2020 roku. Wówczas żywność ekologiczna w opakowaniach i formie mrożonek odnotowała dwucyfrowy wzrost wynoszący w niektórych krajach nawet ponad 20%

Zainteresowanie żywnością organiczną może wzrosnąć jeszcze bardziej, ale jej rosnąca popularność nie jest nowa. Spożycie produktów ekologicznych większe niż kiedykolwiek według ankiety przeprowadzonej przez Organic Trade Association.

Żywność ekologiczna i cały sektor w USA odnotowały rekordowy wynik w 2019 roku. Sprzedaż produktów ekologicznych i artykułów niespożywczych wyniosła rekordowe 55,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeśli chodzi o sprzedaż żywności ekologicznej, osiągnęły 50,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 4,6%.

Czytaj też: Zielony ład może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski! KRiR ostrzega

Żywność ekologiczna – sprzedaż w Polsce

SGGW wyceniła wartość rynku ekologicznego w Polsce na 1,3 miliarda złotych, a Nielsen ocenił, że żywność ekologiczna sprzedała się w 2019 roku w kwocie 620 milionów złotych. Coraz mniej działa tu rolników, ich liczba spadła w 2019 roku o 3 procent – do 18,6 tysiąca. Branża jednak twierdzi, że to kosmetyczne zmiany, a o braku kryzysu świadczy wzrost liczby przetwórców o 6,3 procenta – do 970. Natomiast po skoku o 16,3 procenta działa już 240 importerów w naszym kraju.

Najmodniejszy jest nabiał, wart już 176 milionów złotych, na same jogurty klienci wydali według Nielsena 100 milionów złotych, a na wódkę bio – 30 milionów złotych. Wsparcie dla rolnictwa organicznego ogłosiła ostatnio Komisja Europejska, w strategii „Od pola do stołu". Powierzchnia upraw organicznych ma zajmować co najmniej 25 procent powierzchni upraw.

Konwersja 25 procent powierzchni gruntów na rolnictwo ekologiczne jest wykonalna, ale dużą rolę odegrają zachęty dla rolników. Żeby im się to opłacało

– mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Potrzebne jest by żywność ekologiczna została dowartościowana pod kątem przetwórstwa, bo oni w zasadzie nie mają swojego ministerstwa. W świetle prawa nie są rolnikami, a wsparcie z pozostałych resortów ich omija

– dodaje.

agrimaroc.ma/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023