PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia /Zrób kompostownik! Przydomowy recykling

Zrób kompostownik! Przydomowy recykling

Autor: Świat Rolnika 2016-12-19 14:29:52
Zrób kompostownik! Przydomowy recykling

Kompostowanie, popularne w Europie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich właścicieli gospodarstw i przydomowych ogródków. Gminy zachęcają mieszkańców do zakładania kompostowników, ponieważ ograniczają wytwarzanie biodegradowalnych odpadów.

Przydomowy kompostownik to świetny recykling

Ponad połowa z domowych odpadków to te organiczne. Zamiast wyrzucać je do pojemników na odpady mieszane możemy wykorzystać je jako kompost w swoich ogródkach czy na działkach. Kompost możemy produkować samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, a bardzo pozytywnie wpływa na środowisko.

Kompostownik to źródło kompostu - skarbu dla ziemi

Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest bogatym źródłem materii organicznej oraz najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania ziemi. Ponadto eliminuje zagrożenie przenawożenia lub zatrucia środowiska.

Kompostownik przydomowy, czyli zrób to sam

Kompostownik można kupić lub wykonać go samodzielnie. W tym celu używamy np. starych palet czy drewnianych belek (bez dna). Wkopujemy je w ziemię i uzupełniamy kolejnymi warstwami odpadków. Kompostownik umieszczamy w miejscu zacienionym, żeby nie wysychał. Pierwszą warstwę możemy podsypać wartościową ziemią ogrodową – ze sklepu lub poprzedniego kompostownika, jeśli taki prowadziliśmy. Na kolejne warstwy wrzucamy np. skoszoną trawę, chwasty po wypieleniu ogrodu, zgrabione liście i drobne gałęzie, resztki owoców, skorupki jaj, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego, a nawet popiół z ogniska (pod warunkiem, że palimy drewnem).

 

Na kompost wyrzucać nie powinniśmy kolorowych czasopism, kości, resztek mięsnych, zainfekowanych roślinach ogrodowych.

 

Proces rozkładu przspieszymy, gdy posypiemy warstwy żyzną ziemią. Całość możemy przykryć workiem jutowym zapewniającym ciepło i odpowiednią wilgotność. W czasie suszy podlewając rośliny nie zapominamy też o kompostowniku. Uważajmy jednak z ilością wody. Przelany kompostownik może zacząć gnić. Gdy poczujemy nieprzyjemny zapach, należy po prostu przełożyć kompostownik warstwami chłonącymi wilgoć np. kulkami papieru czy wytłoczkami po jajach. Co kilka miesięcy należy kompost przemieszać, by zapewnić odpowiednie napowietrzenie.

 

Po około 5-6 miesiącach możemy uzyskać produkt gotowy do wykorzystania w naszych uprawach. Dojrzały kompost poznajemy po ciemnobrunatnej barwie i jednolitej strukturze (bez fragmentów roślin) oraz miłym zapachu świeżej ziemi.

Jakie otrzymamy korzyści z przydomowego kompostownika?

Korzyść jest podwójna – nie musimy płacić ani za wywóz śmieci z ogrodu ani za ziemię czy dodatkowe nawozy podczas sadzenia kolejnych roślin w ogródku.

 

Proces kompostowania w prosty sposób wyjaśnia opracowana przez Ministerstwo Środowiska infografika.

Proces w prosty sposób wyjaśnia opracowana przez Ministerstwo Środowiska infografika

 

mos.gov.pl/AZK/Fot. mos.gov.pl