O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-01-2017

Autor: Świat Rolnika

Zdrowe płuca dla Europy

Zdrowe płuca dla Europy

Jednym z najważniejszych zadań do zrealizowania w 2017 roku, jakie wyznacza sobie Parlament Europejski, jest reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS).

Reforma wynika przede wszystkim z konieczności realizacji celów określonych na konferencji COP21 w Paryżu (konferencja klimatyczna ONZ) w grudniu 2015 roku. Jak zapowiada PE, przekształcenia ETS mają pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, zachęcić przemysł do przejścia na odnawialne albo niskoemisyjne źródła energii, a także walczyć ze zjawiskiem przenoszenia przez przedsiębiorstwa produkcji do państw o mniej restrykcyjnych przepisach w dziedzinie klimatu.

 

Udało się nam ustalić, że w tym roku eurodeputowani pracować będą również nad pakietem "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" zaproponowanym przez Komisję Europejską w listopadzie 2016 roku.

 

"Pakiet ma przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 roku. Propozycje koncentrują się na efektywności energetycznej, źródłach odnawialnych, rynku energii elektrycznej Ecodesignie, bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej i zarządzaniu w ramach Unii Energetycznej" – informuje Biuro Prasowe Parlamentu Europejskiego.

 

O tym jak ważna jest to reforma dla Europejczyków mogliśmy się kilka dni temu przekonać na własnej skórze, kiedy to średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim, natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej i w województwie opolskim w Zdzieszowicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi niskiej emisji ze źródeł komunalnych, zwłaszcza w południowej Polsce. Dopuszczalny, dobowy poziom pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3.

 

Parlament Europejski/Maks Weber/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023