O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2017

Autor: Marzena Deresz

W rezerwacie "Sieciemińskie Rosiczki" obejrzysz mięsożerne rośliny

rosiczka

Rezerwat przyrody "Sieciemińskie Rosiczki", położony w gminie Malechowo, jest jednym z najciekawszych florystycznie obiektów w Polsce.

Rezerwat przyrody "Sieciemińskie Rosiczki", położony w gminie Malechowo, jest jednym najciekawszych florystycznie obiektów w Polsce.

„Sieciemińskie Rosiczki” zajmują powierzchnię około 12,22 ha. Rezerwat ten zachował torfowisko przejściowe z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin - przede wszystkim czterema odmianami rosiczek. Torfowisko ze względu na swoje położenie, walory przyrodnicze i malowniczość jest wykorzystywany do edukacji i dydaktyki.

Na terenie rezerwatu poruszamy się kładką. Znajduje się tu pomost z platformą widokową oraz tablice edukacyjne. Spośród roślin naczyniowych objętych ochroną prawną na terenie rezerwatu występują : turzyca bagienna, rosiczka długolistna, rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, rosiczka owalna, bagno zwyczajne, bagnica torfowa, pływacz zaniedbany, pływacz drobny, grzybień północny.

Nazwa rośliny charakterystycznej dla tego rezerwatu – rosiczka – pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści powstaje lepka substancja wabiąca owady, przypominająca rosę. Gdy owad wejdzie na liść, unieruchamia go lepka ciecz. Powoli pułapka się zamyka, a kwas mrówkowy rozpuszcza ciało owada. Zostaje on wchłonięty przez rosiczkę. Po strawieniu ofiary, liść otwiera się.

 

– To niezwykle interesujące rośliny. Przekształciły swoje liście w pułapki, które służą do tego, by owady, ale także inne zwierzątka, można było strawić i w ten sposób czerpać z nich związki azotu

 

–  o roślinach owadożernych mówi Joanna Bogdanowicz, opiekun roślin tropikalnych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o owadożernych roślinach dowiesz się:

Fascynujące drapieżniki. O roślinach, które żywią się zwierzętami

 

karnieszewice.szczecinek.lasy.gov.pl/MD/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023