O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Patryk Jaki rekomenduje koleżankę adwokat z kontrowersyjnej fundacji. Jej zaskakujący poradnik resort wysyła w tysiącach egzemplarzy!

Patryk Jaki rekomenduje koleżankę adwokat z kontrowersyjnej fundacji. Jej zaskakujący poradnik resort wysyła w tysiącach egzemplarzy!

Już jest wydrukowany i mknie do swych potencjalnych odbiorców, czyli do policji, prokuratorów i sędziów, generalnie wszystkich osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa związanego z ochroną zwierząt.

Radykalna brytyjska Fundacja Viva! zniechęcająca do mięsa, mleka oraz jaj "trójek" tryumfuje! Jest już wydrukowany i mknie do swych potencjalnych odbiorców, czyli do policji, prokuratorów i sędziów, generalnie wszystkich osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa związanego z ochroną zwierząt; zareklamowany przez samego Patryka Jakiego - "Informator prawny dla praktyków – ustawa o ochronie zwierząt". Wczoraj został wysłany.

 

Czytaj interpelację posła Janusza Sanockiego w sprawie informatora dla sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy Policji opracowanego przez przedstawicielkę Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

 

"A już na marginesie – poza pytaniami, na które proszę odpowiedzieć – wybranie jako recenzentki działań organów państwowych prawniczki reprezentującej jedną stronę skomplikowanego konfliktu budzi wątpliwości co do kompetencji urzędników ministerstwa, którzy Panu Ministrowi takie rozwiązanie podsunęli"

 

- pisał do Patryka Jakiego poseł Sanocki.

 

"Fakt przygotowania przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA! ww. poradnika nie świadczy o tym, że należy w jakikolwiek sposób wiązać działania tej organizacji i autorki z Ministerstwem Sprawiedliwości"

 

- odpowiedział Sanockiemu Patryk Jaki, po tym jak już zachwalał Fundację Viva!, autorkę Informatora, nagrodził finansowo, a następnie... Informator wydrukowano i wysłano z ministerialnym błogosławiństwem.

 

ilustracja2


Zapowiadany już wiele miesięcy temu informator mający na celu przekazanie czytelnikom wiedzy praktycznej z zakresu rozumienia litery prawa w odniesieniu do znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt został wczoraj rozesłany po całej Polsce. Sama wysyłka to tylko początek miękkiego instruktażu legislacyjnego made in tzw. prozwierzeca i wegetariańska Fundacja Viva!, z którą związana jest autorka poradnika.


Powyższe wydawnictwo zaprezentowane zostało po raz pierwszy 20 grudnia 2018 roku, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podczas prezentacji triumfowało oczywiście odpowiedzialne za przygotowanie tego „wiekopomnego” dzieła trio w składzie: Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, autorka publikacji adwokat Katarzyna Topczewska oraz prezes Fundacji Viva!, Cezary Wyszyński, czyli dłużnik, który w sądzie oświadczył niedawno, że długów ludziom nie odda, gdyż nie może pójść do pracy, bo ta musiałaby być zgodna z jego prozwierzecymi ideałami, a w Fundacji Viva! (wielomilionowy budżet roczny) zarabia tylko 1500 zł na rękę (jest prezesem tej Fundacji!), więc skąd ma oddać, jak nie ma?... Dlatego ogłosił upadłość konsumencką. Ale my nie o tym.


W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs na opracowanie poradnika dotyczącego ustawy z 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks Karny. Szczęśliwym trafem, bądź w wyniku zbiegu sprzyjających okoliczności, konkurs ten wygrała praca przygotowana przez zaprzyjaźnioną z Patrykiem Jakim (pomysłodawcą powstania informatora) adwokat Katarzyna Topczewska reprezentująca Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!


”Informator prawny kierowany jest przede wszystkim do policji, prokuratorów i sędziów, czyli osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa. Może być on również pomocnym materiałem szkoleniowym dla innych podmiotów związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości”


- czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.


„opracowanie opiera się w znacznej mierze na spostrzeżeniach i wnioskach własnych autora, a ponadto na analizie aktualnego orzecznictwa”


- czytamy we wstępnym słowie autorki informatora Katarzynę Topczewskiej.


Delikatny dysonans?


Cała publikacja jest niczym innym jak omówieniem przebiegu procesu interwencyjnego odbioru zwierząt ich właścicielom w oparciu o obowiązujące prawo. Treści okraszone zostały wywołującymi emocjonalny odbiór zdjęciami (ze zbiorów Fundacji VIVA!)  oraz pojedynczymi komentarzami w formie tzw. „z życia wzięte”.


W ramach mowy końcowej autorka zaprezentowała statystyki dotyczące orzecznictwa i dotychczas stosowanych kar za przestępstwa ujęte w ustawie o ochronie zwierząt.


„Jak wynika z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości, biorąc pod uwagę 5 lat obowiązywania poprzedniej nowelizacji, pomimo podwyższenia kar nadal najczęściej orzekaną karą za przestępstwa popełnione na zwierzętach była kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania”


- czytamy w ostatnim rozdziale informatora.


Czyżby wyrok Sądu Rejonowego w Krotoszynie bezwzględnego pozbawienia wolności dla gilotynującego karpie 60-letniego rolnika był swego rodzaju dowodem na nadchodzące zmiany a sam rolnik ofiarą walki z owymi statystykami? Topczewska była adwokatem w tej sprawie. Sprzedawca idzie siedzieć. Patryk Jaki zadowolony?

 
Daria Plewa

d.plewa@swiatrolnika.info

Fot. collage Onet.pl/TT Cieśla/Fundacja Viva!


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023