O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2015

Autor: Robert Maj

Stop dla ekoterrorystów w postępowaniach środowiskowych

Brak grafiki

Gminom turystycznym będzie łatwiej dbać o rozwój, ponieważ Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przygotowała trzy projekty ustaw w tej sprawie. Projekt przewiduje więc, że jeżeli organizacja ekologiczna dopuści się nadużyć lub łamania prawa, urząd prowadzący postępowanie wykluczy ją z niego.

Gminom turystycznym będzie łatwiej dbać o rozwój, ponieważ Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przygotowała trzy projekty ustaw w tej sprawie. Projekt przewiduje więc, że jeżeli organizacja ekologiczna dopuści się nadużyć lub łamania prawa, urząd prowadzący postępowanie wykluczy ją z niego.

Przeciwdziałanie ekoterrorowi organizacji wstrzymujących inwestycje, uniemożliwienie blokowania przez jednego właściciela gruntu wyznaczenia szlaku. To niektóre zmiany, które mają ułatwić rozwój turystyki - informuje „DGP”

Są one zawarte w pakiecie turystycznym zgłoszonym przez sejmową komisje sportu kultury fizycznej, sportu i turystyki. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw o ochronie przyrody oraz udostępnianiu informacji o środowisku, a także kodeksu cywilnego oraz prawa budowlanego.

Wnioskodawcy wskazują, że miejscowości, na terenie których leżą parki narodowe, bardzo często mają problemy z rozwojem infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej (m.in. rozbudową czy budową ośrodków rekreacyjnych, sportowych czy turystycznych itd). Powodem są np. obowiązujące obostrzenia w zakresie wydawania np. decyzji budowlanych na terenach chronionych.

Tu z pomocą ma przyjść projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Zakłada on, że Rada Ministrów, określając granice parku narodowego uwzględni nie tylko (jak jest obecnie) wartość przyrodnicze obszaru, ale także możliwość jego rozwoju. Ponadto będzie mógł on być udostępniany w celach naukowych, edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych w sposób niewpływający znacząca na przyrodę.

Posłowie proponują również wprowadzenie rozwiązań prawnych, które utrudnią tzw. ekoterror, czyli blokowanie przez niektóre organizacje ekologiczne inwestycji na danym terenie.

Zmiany w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 1235, z późn. zm.) oznaczałyby, że organ administracyjny nie miałby obowiązku rozpatrywania np. wniosków dowodowych i zastrzeżeń organizacji ekologicznych, które zostały złożone w sposób oczywisty w celu przedłużenia postępowania lub nie zostały w sposób należyty uzasadnione. Organ administracyjny miałby przy wydawaniu decyzji obowiązek brać pod uwagę tylko te wnioski i zastrzeżenia, które rzeczywiście mają faktyczny związek z ochroną środowiska.

Proponowane przez posłów sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki regulacje mają także umożliwić wyłączanie od udziału w postępowaniach organizacji działających w złej wierze tj. na przykład składających fałszywe dowody i zeznania.

 
DGP/SR
Fot. PE

swiatrolnika.info 2023