O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-08-2017

Autor: Anna Kołcon

Pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy skuteczniejsze niż technologia redukcji emisji dwutlenku węgla

Drzewa

Podczas 50. seminarium naukowego "Nauka dla pokoju na świecie" została przyjęta rezolucja "Projekt dla Ludzkości – Nowy Projekt Manhattan".

Podczas 50. seminarium naukowego "Nauka dla pokoju na świecie" została przyjęta rezolucja "Projekt dla Ludzkości – Nowy Projekt Manhattan".

 

Jubileuszowe, 50. seminarium poświęcone było m.in. takim współczesnym zagrożeniom jak zmiany klimatu. Uczestnikom został przedstawiony realizowany obecnie projekt "Polska Strategia Naukowa w sprawie Klimatu”. Naukowcy biorący udział w seminarium, zadeklarowali, że polityka klimatyczna realizowana przez Polskę stanowi szansę dla zrównoważonego rozwoju na świecie.

 

Treść rezolucji zakłada przede wszystkim:

  • Zmniejszenie biurokracji na rzecz racjonalnych działań oparte o wiedzę na temat roli człowieka w budowaniu zrównoważonego rozwoju zgodnie z Encykliką Papieża Franciszka Laudato Si’.
  • Rekomendowanie ekologii integralnej poprzez wdrożenie działań edukacyjnych (od szkół podstawowych do szkół wyższych), w tym dogłębnej wiedzy na temat przyrody (wiedzy biologicznej i znajomości ekologii gatunków dziko żyjących, wraz z umiejętnością ich identyfikacji w środowisku życia), na tle wiedzy historycznej dotyczącej korzystania z zasobów naturalnych przez mieszkańców, w połączeniu z argumentacją opartą o zasady logiki matematycznej.
  • Rozwój badań ekologicznych. Konieczne jest wdrożenie globalnego projektu badawczego w celu określenia wpływu rosnącego pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery przez lasy i gleby na temperaturę, jakość i ilość wody dostępnej dla człowieka, lepszą jakość powietrza, kształtowanie i ochronę różnorodności biologicznej, powstrzymanie procesu pustynnienia, a także na walkę z głodem, wykluczeniem i migracjami. Projekt obejmuje analizę ekonomiczną, wskazującą potencjalnie najlepsze rozwiązanie naukowe (oraz odpowiednie regiony globu) z perspektywy polityki klimatycznej. Przeanalizowano dwa rozwiązania. Pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i gleby jest bardziej efektywne niż technologia redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

mos.gov.pl/AZk/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023