Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 08-07-2014 13:14:00

Reformy w rolnictwie ekologicznym

Reformy w rolnictwie ekologicznym

Zaostrzenie przepisów regulujących produkty ekologiczne wywołało burzliwą debatę. 24 marca Komisja Europejska (KE) przedstawiła wniosek ujednolicający zasady rolnictwa ekologicznego...

Reformy w rolnictwie ekologicznym 


Zaostrzenie przepisów regulujących produkty ekologiczne wywołało burzliwą debatę. 24 marca Komisja Europejska (KE) przedstawiła wniosek ujednolicający zasady rolnictwa ekologicznego.

„Ekologiczne produkty nie stanowią już niszy na rynku. Obecnie reprezentują obroty rzędu 20 mld euro rocznie” - wyjaśnił Dacian Cioloş, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Obrót produktami ekologicznymi wzrasta sukcesywnie od 2008 r. o 8 proc. rocznie. Według KE każdego roku około 500 tys. ha dodawanych jest do istniejących już ziemi przeznaczonych na uprawę rolnictwa ekologicznego. Pomimo tego popyt na produkty ekologiczne jest wyższy niż podaż.

Zaostrzone regulacje

Komisja chce zapewnić równe warunki dla rolnictwa ekologicznego i nieekologicznego. Kontrola i testowanie ekologicznych produkcji ma zostać rozszerzona poprzez stosowanie obowiązkowych testów dla producentów, a także nakładać sankcje w przypadku gdy w produktach ekologicznych zostanie wykryta jakaś niedozwolona substancja.

Planowane jest także przyjęcie systemu certyfikacji grupowej, aby pomóc mniejszym gospodarstwom przyłączyć się do „łańcucha dostaw”. Może to pomóc w zwiększeniu eksportu produktów ekologicznych z państw członkowskich.

 „Produkty ekologiczne, które pochodzą z krajów spoza UE są przedmiotem ścisłych specyfikacji, ustanowionych przez Komisję, co gwarantuje taką samą jakość produktu jak te z UE” - twierdzi Valérie To z francuskiego Narodowego Instytutu Znanego Pochodzenia i Jakości (Institut National de l'Origine et de la qualité, INAO).

Obawy o nadmierne regulacje

Niemcy, największy w Europie rynek żywności ekologicznej, są nieufni wobec wniosku przedstawionego przez KE. „Nie chciałbym zobaczyć miażdżących biurokratycznych ograniczeń nałożonych na rolników ekologicznych” - stwierdził niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt, prosząc decydentów o „zachowanie zdrowego rozsądku”.

Francuskie spółdzielnie rolnicze również podzielają te obawy. „Mimo przewidzianych postępów i usprawnień, zbyt wiele przepisów zagrozi rozwojowi rolnictwa ekologicznego” twierdzi Coop de France, profesjonalna organizacja współpracy rolnej, polityczny głos spółdzielni francuskich .

Spółdzielnie rolnicze potępiają pomysł zaprzestania różnicowania eksportu rolnego, co „może spowolnić przekształcanie rolnictwa na ekologiczne i spowolnić boom agro-ekologii”.

„Kto zanieczyszcza, ten płaci”

José Bové, francuski europoseł z grupy Zielonych i współkandydat tej partii na stanowisko przewodniczącego KE, podkreśla konieczność harmonizacji wsparcia dla rolników ekologicznych w UE. Obawia się on kosztów nowych ograniczeń nakładanych przez KE, co ma konkretne odniesienie do badań na obecność różnych środków ochrony roślin. Bové zwraca uwagę na trudności w wytwarzaniu produktów ekologicznych bez obecności pestycydów. Zwłaszcza w miejscach, gdzie produkcje znajdują się w sąsiedztwie działek, na których używane są substancje stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych, głównie do ochrony roślin uprawnych.

„Musimy wziąć pod uwagę to, jak trudno jest produkować żywność ekologiczną, kiedy w pobliżu reszta rolników nie podejmuje działań mających na celu zapobieżenie zanieczyszczania swoich działek pestycydami”. Według niego koszty dodatkowych badań nie mogą być ponoszone przez rolników ekologicznych. „Bardziej sensowne staje się rozwiązanie „kto zanieczyszcza, ten płaci”, jeżeli w produktach znajdą się ślady pestycydów” - wyjaśnia José Bové .

Odpowiedzialność ekonomiczna za niezamierzone zanieczyszczenia spowodowane źródłami zewnętrznymi może doprowadzić do usunięcia z rynku wielu produktów lub strat gospodarczych dla rolników ekologicznych. „Produkty te muszą być chronione i kompensowane przez tych, którzy powodują ich szkody”, powiedział Bové.

Bardziej wiarygodne etykiety

Według Valérie To nowe rozporządzenie odpowiada wymaganiom konsumentów. „Ostrzejsze warunki produkcji i badania zapewniają wiarygodną etykietę. Komisja widzi potrzebę wzmocnienia wiarygodności etykiety w celu zachowania jej trwałości, a to jest dokładnie to czego potrzebujemy.”

Francuska Agecja Bio opublikowała ostatnio raport, z którego wynika, że spożywanie produktów ekologicznych wyniosło w 2012 r. w UE 22,2 mld euro, a liczba ta rośnie już od dziesięcioleci. Według statystyk przeprowadzonych przez Komisję Europejską, w Europie jest więcej niż 180 tys. gospodarstw ekologicznych, co stanowi 9,6 mln ha, czyli 5,4 proc. użytków rolnych w UE.

„Nowe rozporządzenie ma do czynienia z rosnącym popytem na produkty ekologiczne. W celu zagwarantowania jakości etykiety dla wzrastającej liczby konsumentów, Komisja musi wzmocnić niektóre zasady”, stwierdza Valérie To.

Komisja da rolnikom odpowiedni okres przejściowy na rozpoczęcie stosowania nowego rozporządzenia. „Okres przejściowy wyznaczony będzie na 2 bądź 3 lata, podczas których będzie możliwe stosowanie różnorodności w produkcji. Rozporządzenie to nie będzie zatem brutalnym ciosem dla rolników, lecz stopniowym procesem. Leży to w interesie zarówno konsumentów, jak i producentów” - dodała.

źródło: euractiv.pl/jkAutor: Polska Agencja Prasowa 03-12-2021 10:00:34

Domki dla jeży stanęły w Nadleśnictwie Skierniewice

Nadleśnictwo Skierniewice (RDLP w Łodzi) zrealizowało projekt przyrodniczy, w efekcie którego postawiono domki dla jeży.

Prawdziwe osiedle dla jeży powstało w związku z zawartą umową darowizny z Firmą LOTTE Wedel sp. z o. o. w ramach konkursu „Wedel Od Serca”. Jeżyki będą teraz mogły bezpiecznie przespać nadchodzącą zimę. Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Domki dla jeży w leśnictwie Babsk

Osiedle wyposażone jest w konstrukcję stanowiącą schronienie dla jeży w okresie snu zimowego (wykonaną z prętów żebrowanych, siatki zgrzewanej oraz maty wiklinowej) oraz w drobną infrastrukturę turystyczno-edukacyjną: tablicę edukacyjną, drewnianą ławkę z oparciem, kosz na śmieci, domki dla jeży oraz figurki ogrodowe. Z zakupionych materiałów nadleśnictwo własnym potencjałem wykonało konstrukcję stanowiącą osiedle dla jeży.

Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Kraków też dba o jeże

Przypomnijmy, że również na terenie Akademii Domki dla jezy Babska Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy projektu przekonują, że los tych zwierząt nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby jeże miały gdzie bezpiecznie przezimować. Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

,,To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt" – powiedziała Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.

Kiedy jeże potrzebują naszej pomocy?

• Zwierzę leży przy drodze i najprawdopodobniej uległo wypadkowi komunikacyjnemu.
• Jeż leży nieruchomo, nie reaguje na bodźce zwijaniem się w kulkę. Jest chłodny, ciężko oddychający, chwiejący się na łapkach, mający trudności w poruszaniu się, ranny wymaga interwencji.
• Jeżyk pogryziony przez psa, złapany w ogrodzenie, pułapkę lub wnyki, pocięty kosiarką, oparzony.
• Jeże, które wpadły w dół, zbiornika wodnego bez wyjścia.
• Bardzo małe jeże, których gniazdo jest splądrowane, zniszczone, a one same mogą być rozproszone w jego okolicy, często słabo reagują na bodźce (należy rozpatrzeć możliwość utraty matki).
• Jeż znaleziony w środku zimy.
• Jesienne sieroty: jeż, który przed zimą nie osiągnął 600 - 700 gramów nie ma szans na jej przeżycie bez naszej pomocy.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

• Warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty.
• Pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny).
• Pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy.
• Jeże dzięki liściom mają szansę zbudować swoje gniazdo i przetrwać zimę. Dlatego dobrze jest pozostawić lub przynajmniej ograniczyć usuwanie opadających liści w ogrodach, parkach, na trawnikach. Wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego.
• Walcząc z ogrodowymi szkodnikami, ślimakami zapominamy często, że wysypana substancja może być atrakcyjna również dla jeży, które niestety umierają w cierpieniu.
• W naszej strefie klimatycznej sen zimowy jeży trwa nawet 6 miesięcy. Zwierzęta, by przetrwać ten czas, muszą się gdzieś schronić. W naturalnych warunkach jeże szukają dużej sterty liści i gałęzi, usytuowanej w zacisznym, spokojnym miejscu. Chcąc pomóc jeżom, możemy przygotować dla nich domek, który będzie stanowił przytulne schronienie. Materiał na domki i ich wymoszczenie powinny być jak najbardziej naturalne ( bardziej słoma niż siano, bardziej twarde liście dębu, buku, grabu niż np. klonu).
• Wystawiona miska z wodą ważna jest przez cały rok. W czasie upałów może uratować życie. Jeże nie powinny pić mleka krowiego. Mleko jeży ma zupełnie inny jakościowy i ilościowy skład, którego nie można porównać ani do mleka krowiego krowim, kozim czy owczym, ani innego preparatu mlekopodobnego. Jeże nie tolerują laktozy, co oznacza, że nie tylko nie wytwarzają enzymu, który ją rozkłada, ale nadmierna ilość laktozy w ich jelitach powoduje tragiczne w skutkach konsekwencje ze śmiercią jeża włącznie.

Czytaj też: Jeże mają dziś swoje święto! Dziś dzień tego kolczastego drapieżnika

lasy.gov.pl/fot.LP,Kamil Czech


Autor: Emilia Gromczak 19-11-2021 18:30:09

Niedźwiedź wtargnął do sklepu, ale zamiast demolki zdezynfekował łapy

Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Niedźwiedź wtargnął do sklepu i o dziwo nie doszło do żadnej demolki. Zwierzę postanowiło zdezynfekować łapy.

Do internetu trafił film z niedźwiedziem w roli głównej. Misiek wszedł do sklepu 7-Eleven w Kalifornii, ale zamiast urządzić dziką demolkę, najpierw zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie. Klienci sklepu byli w wielkim szoku. 

Niecodzienna sytuacja w Kalifornii

Do internetu trafił hit z niedźwiedziem w roli głównej. Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Zwierzę weszło do sklepu  7-Eleven w Kalifornii i zadziwiło wszystkich. Zamiast urządzić demolkę, zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie.

Ten niedźwiedź po prostu wszedł z kulturą do środka, przytrzymał drzwi i zdezynfekował ręce, czego jeszcze chcecie?!niedźwiedź sklep

– piszą żartobliwie użytkownicy TikToka, gdzie trafił ostatni przebój internetu.

Niedźwiedź hitem internetu 

Film przedstawia niecodzienną sytuację, która miała miejsce w Kalifornii. Co ciekawe, ma już ponad osiem milionów wyświetleń. Na nagraniu widać, jak do sklepu 7-Eleven w Olympic Valley próbuje dostać się niedźwiedź. Na początku zainteresował się on kubłami na śmieci, ale szybko zrezygnował i zaczął wdzierać się do środka sklepu. Nagle widzimy krzycząca kobietę, która znajduje się w zamkniętym sklepie. Jest to jej reakcja na fakt, że niedźwiedź otwiera drzwi do sklepu. Kobieta krzyczy: "Boże, on wie jak się otwiera! Idź stąd, wynocha!". Następnie zwierzę staje na dwóch łapach  tuż przy dozowniku na płyn dezynfekcyjny do rąk i zgodnie z zaleceniami pandemicznymi naciska go, uwalniając nieco płynu na łapy. Potem grzecznie staje przy ladzie.

Niedźwiedź na szczęście nie zaatakował nikogo, jednak przypominamy, że w przypadku spotkania z tym zwierzęciem w bliskiej odległości należy zachować ostrożność. Należy przede wszystkim mówić do niedźwiedzia spokojnie i łagodnie i wycofywać się powoli. Ważne jest jednak to, aby nie odwracać się do niego plecami. 

Sprawdź także: Nietypowy pojedynek na Alasce. Niedźwiedź zaatakował rowerzystę podczas jazdy

se.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-11-2021 20:30:00

Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody – Sejm uchwalił nowelizację

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody. Zmienione przepisy są odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Ustawa o lasach i ochronie przyrody uchwalona 

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki złożone przez KO i Polska 2050 dotyczące m.in. wykreślenia odstępstwa od zakazów wobec gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej, a także dodania artykułu stanowiącego, że gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki nie zwalnia z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Odrzucenie poprawek rekomendowała Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.ustawa o lasach nowelizacja

Nowelizacja ustaw

Nowelizacja jest odpowiedzią na wezwanie KE do usunięcia uchybień legislacyjnych polegających na niezapewnieniu odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt, zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Nowela wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowuje sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości (co najmniej 25 m) od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych. Ponadto, określa średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Czytaj także: Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody wracają do komisji

fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.