PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia /Produkty ekologiczne: Lepiej wydać więcej na żywność, a mniej w aptece

Produkty ekologiczne: Lepiej wydać więcej na żywność, a mniej w aptece

Autor: Robert Wyrostkiewicz 2020-06-21 06:46:58
Produkty ekologiczne to najwyższa półka

Produkty ekologiczne nie zawierają chemii i to zalegającej w ziemi od dziesiątek lat, są lepsze w smaku, zdrowsze, ale droższe. Czy cena zrekompensuje zysk, który daje ekologiczny produkt? O tym rozmawialiśmy z Hanną Galicz, ekspertem ds. rolnictwa ekologicznego i członkiem NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Czy produkty ekologiczne, z certyfikatem unijnym rolnictwa ekologicznego, których coraz więcej w supermarketach, są całkowicie pozbawione chemii?

Produkty ekologiczne, w których wykryto pozostałości nie trafiają do sprzedaży. Według Raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w odniesieniu do produktów ekologicznych 12,2 proc. próbek wykazało pozostałości poniżej lub na poziomie Najwyższej Dopuszczalnej Zawartości, w tym zanieczyszczenia środowiskowe, DDT sprzed 40 lat, zniesienia z upraw konwencjonalnych, pozostałości dopuszczonych środków np. dwusiarczku węgla jako pozostałości środków siarkowych, miedzi spinozyny po Spinosadzie (środek bakteryjny) itp.

Wyczułaby Pani różnice w smaku np. ekologicznego jajka czy jabłka od tego, wyprodukowanego konwencjonalnie? Produkty ekologiczne smakują lepiej?

Trudne pytanie, to kwestia zmysłu smaku. Świeże warzywa, owoce są dla mnie bardziej aromatyczne i smaczne. Różnice są wyraźne, zwłaszcza w produktach mięsnych na korzyść tych wytwarzanych metodami ekologicznymi.

Czytaj także: Hanna Galicz o prawdziwym rolnictwie ekologicznym i nieoszukanych produktach "bio" i "eko"

Jakie produkty ekologiczne są kluczowe w diecie zdrowotnej?

Moim zdaniem to warzywa, mniejsza rola owoców wynika z zawartości cukrów. Ważne są wszystkie produkty, różnorodność i zwracanie uwagi na lokalne pochodzenie naszej żywności.

A ceny? Ekologiczne wciąż oznacza dużo droższe? Produkty ekologiczne zniechęcają zdaje się ceną…

A tu powiem, że lepiej wydać więcej na żywność, a mniej w aptece. W Polsce trwa szalona moda na suplementy, ich sprzedaż rośnie. A są bardzo drogie i bardzo reklamowane. Kwestia ceny za produkty ekologiczne to temat na dłuższą rozmowę. Dużą rolę w decyzji o zakupie odgrywa świadomość konsumenta i dbałość o zdrowie, odporność. Można tu wspomnieć, jak zmieniły się wydatki z budżetów domowych w USA w ciągu ostatnich 40 lat. Było 18 proc. na żywność i 9 proc. na leczenie. Obecnie jest odwrotnie. Tej zmianie towarzyszył wzrost zachorowań na cukrzycę oraz otyłość. W cenie naturalnej żywności są wszystkie koszty jej produkcji, ceny żywności przemysłowej są niskie, bo koszty są przerzucane na środowisko, zwierzęta, ludzi i państwo.

Polskie rolnictwo i przemysł spożywczy – w jakiej mierze są ekologiczne?

Jak wygląda kondycja polskiego rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa najlepiej widać na półkach sklepowych. Są tam głównie produkty ekologiczne z importu.

Z Hanną Galicz rozmawiał Robert Wyrostkiewicz ze SwiatRolnika.info

fot. arch. HG


Autor: Polska Agencja Prasowa

Domki dla jeży stanęły w Nadleśnictwie Skierniewice


Autor: Emilia Gromczak

Niedźwiedź wtargnął do sklepu, ale zamiast demolki zdezynfekował łapy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody – Sejm uchwalił nowelizację


BULT SMOGOWICZE