PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Zyska: Powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych

Zyska: Powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-09 19:00:00
zyska

Jak poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce. 

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas 14 Forum Gospodarczego TIME poinformował, że ma on umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń na temat projektów, dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Dodał on także, że konieczne jest też stworzenie polskiego centrum technologii wodorowych zrzeszającego najlepsze instytuty naukowo-badawcze i polskiego centrum certyfikacji technologii wodorowej

Zyska informuje o koncepcji zrzeszającej doliny wodorowe 

We wtorek podczas 14 Forum Gospodarczego TIME, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, poinformował, że powstała koncepcja powołania operatora – ekosystemu dolin wodorowych w Polsce. Ma on umożliwić podmiotom zaangażowanym w rozwój rynku wodorowego w Polsce wymianę informacji biznesowych i naukowych. Będzie on również spójny z podobnymi podmiotami – ekosystemami w Europie.

"Dobrze by było, żeby doliny ze sobą nie rywalizowały wymieniały się zdobytą wiedzą i doświadczeniami, i nie powielały tych samych projektów dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce" – podkreślił wiceminister Zyska.

Dodał on także, że konieczne jest też stworzenie polskiego centrum technologii wodorowych zrzeszającego najlepsze instytuty naukowo-badawcze i polskiego centrum certyfikacji technologii wodorowej, by mieć gwarancję jakości i bezpieczeństwa stosowania technologii wodorowych i spełnić europejskie wymogi certyfikacji. 

"Trwają prace nad konstytucją dla wodoru, która będzie zawierała pakiet ustaw i rozporządzeń niezbędnych dla funkcjonowania nowego sektora" – poinformował wiceminister.

14 października 2021 r. powołano porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, w którym uczestniczy 200 podmiotów m.in. Simens, Alstom, Solaris, Grupa Azoty, PKN Orlen, Toyota Motor Poland, KGHM, Jastrzębska Spółka Węglowa, Węglokoks.

Prace nad silnikiem dla lotnictwa o napędzie wodorowym

Zdaniem wiceministra Zyski Polska porozumienie powinno ukierunkować się na "inteligentne specjalizacje", gdzie możemy zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku europejskim i światowym.

"Dzisiaj bydgoska PESA pracuje nad lokomotywą z napędem wodorowym. Ta lokomotywa wyznaczona do testowania w tym roku, będzie oparta o technologie firm zagranicznych, ale następna lokomotywa za dwa – trzy lata, a na pewno za 10 lat, w co bardzo wierzę, powinna mieć jak najwięcej komponentów powstałych dzięki polskiej myśli intelektualnej. Co nie znaczy, że nie chcemy współpracować z najlepszymi na świecie" – zaznaczył Ireneusz Zyska.

W podkarpackiej dolinie Wodorowej w Rzeszowie pracują nad silnikiem dla lotnictwa o napędzie wodorowym. 

"Jeśli prace zakończą się sukcesem, będzie to “przebój” na skalę międzynarodową. Dobrze byłoby, gdyby statki serwisowe do morskich elektrowni wiatrowych były również zasilane wodorem" – wymienia wiceminister Ireneusz Zyska.

2 listopada 2021 r. przyjęto strategie rozwoju gospodarki wodorowej do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy w Polsce ma powstać co najmniej 5 dolin wodorowych.

Czytaj też: Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

PAP/fot. twitter


 


Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 16:30:00

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 10:00:00

BULT SMOGOWICZE