PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / W sanockiej ciepłowni stanie kocioł na biomasę za ponad 16,2 mln zł

W sanockiej ciepłowni stanie kocioł na biomasę za ponad 16,2 mln zł

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-14 10:01:35
kocioł na biomasę

Ponad 16,2 milionów złotych kosztować będzie kocioł na biomasę o mocy 7 MW, który powstanie na terenie ciepłowni w Sanoku na Podkarpaciu.

W środę w Sanoku uroczyście podpisana została umowa na dofinansowanie tej inwestycji. Inwestycja została dofinansowana kwotą ponad 7,5 mln zł z Programu Ciepłownictwo Powiatowe realizowanego przez NFOŚiGW. Obecna na miejscu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, powiedziała, że inwestycja jest bardzo ważna dla spełnienia regulacji unijnych dotyczących europejskiego Zielonego Ładu. Obecnie w ciepłowni przy ul. Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach węglowych.

Kocioł na biomasę ważną inwestycją

Ponadto, zdaniem wiceminister, kocioł na biomasę jest ważny także ,,dla poprawy jakości środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego dla mieszkańców, a przede wszystkim podniesienia jakości życia mieszkańców”.
Z kolei wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślił, że systemy energetyczne i ciepłownicze, które powstają w mniejszych miejscowościach, takich jak Sanok, są bardzo kluczowe, nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego.

„Chcemy, aby te systemy przechodziły w jak najbardziej nieemisyjne, a nasz program Ciepłownictwo Powiatowe pomoże ten cel osiągnąć” – zapewnił.

Koszt powstania nowej instalacji to ponad 16,2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja z Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez NFOŚiGW. Inwestycja zakłada budowę kotła na biomasę wraz z niezbędną infrastrukturą o mocy cieplnej 7 MWt na terenie istniejącej ciepłowni przy ul. Kiczury w Sanoku. Paliwem dla instalacji będzie biomasa leśna (zrębki). Ciepło produkowane będzie przez cały rok na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pomoże w walce ze smogiem

Zdaniem burmistrza Sanoka Tomasza Matuszewskiego, Kociol na biomase Sanok 02inwestycja otwiera nowy rozdział w walce ze smogiem.

„Chcemy, aby emisja CO2 była zachowana na niższym poziomie, a w przyszłości miasto kojarzyło się z czystym powietrzem” – dodał.

Jak poinformowano, kocioł na biomasę będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Instalacja będzie pracowała od 25 proc. do 100 proc. swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynikać będzie m.in. z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim i konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym.

Obecnie w ciepłowni przy ul. Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach węglowych. Produkcja ciepła z w kotle na biomasę zastąpi część tej produkcji. Jak podało zarządzające ciepłownią Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK), biomasa będzie stanowiła około 56 proc. produkcji całkowitej ciepła.

„Oznacza to, że w wyniku realizacji tej inwestycji system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym, uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, a przede wszystkim znacząco obniży emisję zanieczyszczeń do powietrza” – podkreślił prezes SPGK Krzysztof Jarosz.

Czytaj też: Biomasa jako rodzaj odnawialnego źródła energii (OZE)

PAP/fot.SPGK /fot.MFiPR