PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / W Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

W Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Autor: Świat Rolnika 2022-07-14 22:00:00
największa farma fotowoltaiczna

Największa farma fotowoltaiczna o docelowej mocy blisko 100 megawatów powstanie na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie).

W czwartek Grupa Tauron oficjalnie zainaugurowała prace budowlane. Elektrownia ma zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku. Ogłoszona przed kilkoma tygodniami nowa strategia Taurona zakłada przyspieszenie "zielonego zwrotu" Grupy poprzez skokowe zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Obecnie Grupa Tauron ma trzy elektrownie słoneczne o łącznej mocy 19 megawatów: dwie (6 i 8 MW) w zachodniopomorskiej gminie Choszczno, jedną w Jaworznie (Śląskie), o mocy 5 megawatów. Nowa, największa farma fotowoltaiczna w Mysłowicach powstanie w dwóch etapach: najpierw ok. 37 MW, później dalsze 60 MW.

Na realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia Tauron otrzymał 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki, z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Grupa zawarła w styczniu br. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całego projektu szacowany jest na ok. 120 mln zł.

W Mysłowicach na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych stanie w sumie 94 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 hektarów, co odpowiada wielkości 22 boisk do piłki nożnej. Rocznie farma wyprodukuje 39 tys. megawatogodzin zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych; mniej więcej tyle energii zużywa w ciągu roku ok. 50-tysięczne miasto. Związane z tym roczne ograniczenie emisji CO2 oszacowano na blisko 30 tys. ton.

,,Konsekwentnie realizujemy program budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do naszej Grupy. Pierwsza taka farma powstała w 2020 r. na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie" – przypomniał w czwartek wiceprezes Taurona Artur Warzocha.

największa farma fotowoltaiczna

Program Tauron PV

Największa farma fotowoltaiczna powstanie w ramach programu Tauron PV, zakładającego budowę mocy fotowoltaicznych na należących do Grupy Tauron terenach poprzemysłowych – głównie po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Kolejne projekty w ramach tego programu są na różnych etapach zaawansowania. Inwestycje w energetykę odnawialną to jedno z głównych założeń ogłoszonej przez Tauron strategii tzw. zielonego zwrotu.

,,Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom. Już za trzy lata planujemy dysponować 1,6 tys. megawatami zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych" – przypomniał prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Przedstawiciele Taurona zapewniają, że rozbudowa zielonych mocy wytwórczych należy do priorytetów rozwojowych Grupy. Elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, mają wyznaczać strategiczne kierunki transformacji miksu energetycznego.

Ogłoszona przed kilkoma tygodniami nowa strategia Taurona zakłada przyspieszenie "zielonego zwrotu" Grupy poprzez skokowe zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku - 3700 MW, czyli ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Taurona.

Do 2025 roku Tauron chce podwoić moce w energetyce wiatrowej, zaś pięć lat później zamierza dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Tauron chce rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 r. ma będzie dysponować słonecznymi megawatami o łącznej mocy 1400 MW.

Czytaj też: Rosjanie zniszczyli niemal wszystkie elektrownie wiatrowe na Ukrainie

PAP/fot.Grupa Tauron