O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-02-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

W Katowicach powstała Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa

Dolina Wodorowa

W poniedziałek w Katowicach powstałą Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa. To jedna z kilku powstających dolin wodorowych w ramach Polskiej Strategii Wodorowej.

Prezesem śląsko-małopolskiej doliny został szef katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mirosław Skibski. Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych (oprócz Śląska i Małopolski oraz Podkarpacia m.in. na Dolnym Śląsku), gdzie rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych ma obejmować innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali, realizowane na określonych obszarach.

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa, działająca w formule stowarzyszenia, ma być ponadregionalnym miejscem wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej. Jak zaznaczył na poniedziałkowej uroczystości w Katowicach wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, utworzenie doliny to historyczne wydarzenie i szansa, aby w dobie transformacji energetycznej i transformacji przemysłu "Śląsk pozostał bijącym sercem przemysłowym naszego kraju".

,,Mamy wielką, niepowtarzalną szansę, aby zbudować silne kompetencje w nowym obszarze technologicznym. Ktoś powie: spokojnie, możemy poczekać, aż na świecie ktoś inny za nas to zrobi, ale wtedy te technologie będą znacznie droższe i znacznie mniej dostępne" – mówił Zyska.

,,Już dziś mamy wielki potencjał przemysłowy, naukowy i technologiczny, żeby technologie wodorowe we wszystkich obszarach stały się polską specjalnością eksportową. Wierzę, że w przeciągu dekady tak będzie" – zadeklarował i przypomniał, że niemal na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego, w Rafinerii Trzebinia, od ub. roku działa pierwszy w kraju hub wodorowy, produkujący wodór na potrzeby transportu zbiorowego.

Wiceminister klimatu i środowiska podkreślił rolę Agencji Rozwoju Przemysłu jako animatora tworzenia dolin wodorowych w Polsce. Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński wskazał, że o tym, jak założyciele Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej poważnie podchodzą do przedsięwzięcia, świadczy jej zarząd w składzie z rektorami AGH i Politechniki Śląskiej, przedstawicielami Orlenu Południe i Polenergii, a także dyrektorem katowickiego oddziału ARP Mirosławem Skibskim, który został wybrany prezesem.

To jedna z kilku Dolin

Skibski powiedział PAP, że szeroki skład członków doliny, Slasko Malopolska Dolina Wodorowa 02z uczelniami, instytucjami badawczymi, biznesem państwowym, ale też prywatnym, powinien sprzyjać nakręcaniu koła zamachowego rozwoju gospodarki wykorzystującej technologie wodorowe.

,,Mam nadzieję, że dolina będzie wspierała swoim potencjałem swoich członków, spinając różne pomysły. Potrzebne będą duże pieniądze, (...) laboratoria, instytuty badawcze, aby certyfikować wodór czy różne urządzenia... Myślę, że jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z ogromu potencjału, który otwieramy" – uznał.

Prezes Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej wskazał – poza kwestiami rozwoju i wdrażania nowych technologii – na ważną rolę edukacji nt. wodoru.

,,Chodzi o to, aby wodoru przestać się bać, ale przede wszystkim zacząć go postrzegać jako bardzo ważny element budowy nowej gospodarki" – wyjaśnił.

W zebraniu założycielskim śląsko-małopolskiej doliny uczestniczyli m.in. przedstawiciele Orlenu Południe, Grupy Azoty, Polenergii, Columbusa, Węglokoksu, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Techniki Górniczej Komag, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Głównego Instytutu Górnictwa czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W grudniu ub. roku wiceprezes Kolczyński zapowiadał, że niebawem Katowice mają stać się centrum współpracy polskich dolin wodorowych w ramach klastra, zaś w pierwszej połowie tego roku w stolicy woj. śląskiego zaplanowano kongres wodorowy. W grudniu 2021 roku katowicki oddział ARP uruchomił informacyjny portal wodorowy h2poland.eu, który ma edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych (oprócz Śląska i Małopolski oraz Podkarpacia m.in. na Dolnym Śląsku), gdzie rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych ma obejmować innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali, realizowane na określonych obszarach.

Czytaj też: Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

PAP/fot.MKiŚ

swiatrolnika.info 2023