PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / URE: Pracujemy nad większym zwrotem z inwestycji w OZE dla spółek

URE: Pracujemy nad większym zwrotem z inwestycji w OZE dla spółek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:05:00
OZE

Arkadiusz Krakowiak, dyrektor departamentu monitorowania rynku w URE poinformował, że trwają pracę nad większym zwrotem z inwestycji w OZE dla spółek.

Obecnie inwestycje w OZE to dla URE priorytet, a regulator pracuje nad takim rozwiązaniem aby spółki energetyczne miały wyższy zwrot z inwestycji w przyłącza OZE i magazyny energii OZE - poinformował Krakowiak. Regulator oszacował, że na rozbudowę sieci elektroenergetycznej i jej unowocześnienie w Polsce w latach 2023-2030 w scenariuszu minimum potrzeba 100 mld zł. ”Rozwój sieci dla potrzeb przyłączenia OZE to połowa tych nakładów” – przypomniał dyrektor Krakowiak.

URE chce zmian w przepisach

Zwrócił, uwagę, że obecnie do sieci operatorów dystrybucji energii przyłączone są źródła OZE o mocy 13 GW. Szacunki na 2030 r. mówią o 52 GW. Dodał, że prognozy wskazują, że mogłoby być to nawet 70 GW, ale potrzebne byłyby wówczas dodatkowe nakłady na rozwój i modernizację sieci w wysokości 30 mld zł.

Krakowiak wskazał także, że sama wymiana 100 proc. liczników na tzw. inteligentne to 10 mld zł. Jego zdaniem źródła finansowania inwestycji o tak dużej wartości mogą być dwa: absorbcja środków pomocowych lub taryfa, z której spółki energetyczne musiałyby pokryć 90 proc. wydatków na powyższy cel.

Arkadiusz Krakowiak zaznaczył, że w dużej części za transformację w kierunku OZE zapłacą odbiorcy. ”Nie ma innej drogi. W perspektywie długoterminowej to da nam oszczędności” – podkreślił dyrektor.

Inwestycje w OZE energetycznych gigantów

Trwają inwestycje w OZE, których udziałowcem są duże polskie spółki energetyczne. Farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, zdolna do zasilania około 1 tys. gospodarstw domowych, otwarta została w Jastrowiu (pow. złotowski, woj. wielkopolskie).

To pierwsza tego typu ukończona inwestycja Grupy Enea – poinformowała spółka. W komunikacie Enei napisano, że oddana do użytku instalacja jest złożona z ponad 7,4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 14,4 tys. m kw. Moduły farmy wykonano w technologii Si-Mono. „Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię około 1 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczono w informacji prasowej.

Czytaj również: Wiatraki nie będą mogły stać w okolicy linii najwyższego napięcia

PAP/fot.pixaba