O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Turbiny wiatrowe zabijają nietoperze. A to wpływa na plony…

Turbiny wiatrowe

Nietoperze są ważnymi zabójcami owadów. Korzystają na tym również rolnicy. Turbiny wiatrowe zabijają wiele nietoperzy i zmieniają całe łańcuchy pokarmowe.

Do tej pory nie doceniano roli, jaką odgrywają nietoperze. Zwierzęta te przyczyniają się jednak w znacznym stopniu do sukcesu upraw rolnych, ponieważ zjadają ogromne ilości chrząszczy, gąsienic, much i motyli. Tam, gdzie nietoperze są nieobecne, lepiej rozmnażają się szkodniki upraw.

Turbiny wiatrowe zabijają nietoperze

Turbiny wiatrowe są uważane za ważny element transformacji energetycznej. Ich energia elektryczna ma zmniejszyć zależność od ropy naftowej i węgla oraz pomóc w opanowaniu kryzysu klimatycznego. Turbiny nie są jednak zielonymi aniołkami – są wielokrotnie krytykowane. Pomagają owadzim szkodnikom, a przynajmniej pośrednio.

W ich pobliżu jest mniej ptaków, a zwłaszcza mniej nietoperzy. Zwierzęta niekoniecznie giną z powodu uderzenia łopatą wirnika, ale dlatego, że różnice ciśnienia powietrza podczas obracania się wirników powodują u nietoperzy obrażenia wewnętrzne. Szacuje się, że na jedną turbinę rocznie ginie dziesięć nietoperzy. Biorąc pod uwagę 30 000 turbin na lądzie, jest to już istotny czynnik.

,,Utrata nietoperzy jest często trudna do zaakceptowania przez populacje, ponieważ dotknięte gatunki mają niskie wskaźniki reprodukcji. Jednak z krajobrazu znikają nie tylko pojedyncze osobniki, ale potencjalnie tracone są również ich interakcje w złożonych sieciach pokarmowych” – mówi Carolin Scholz, jeden z naukowców zaangażowanych w badania.

turbiny wiatrowe

Ważny element środowiska

Do tej pory nie doceniano roli, jaką odgrywają nietoperze. Naukowcy z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Berlinie przyjrzeli się zawartości żołądków nietoperzy, które zginęły przez turbiny wiatrowe. Badania wykazały, że 20 procent owadów zjadanych przez nietoperze jest uznawanych za szkodniki w rolnictwie i leśnictwie. Te nielubiane gatunki zjadają rośliny lub drzewa, podgryzają owoce lub przenoszą choroby roślin. W skrajnych przypadkach nietoperze mogą jednak na czas utrzymać w ryzach nawet duże populacje szkodliwych owadów.

Badania wykazują, że mniej nietoperzy oznacza więcej owadów, większą presję szkodników, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na środki ochrony roślin. Ważnym krokiem byłoby wprowadzenie wymogu wstrzymywania pracy wszystkich turbin wiatrowych w okresach wzmożonej aktywności nietoperzy. Może to zmniejszyć śmiertelność do jednego lub dwóch zwierząt rocznie. Ponadto rolnicy i właściciele lasów mogą pomagać nietoperzom, utrzymując lub tworząc gawry i kryjówki, a także niewielkie budowle.

Czytaj też: Wiatraki nie będą mogły stać w okolicy linii najwyższego napięcia

agrarheute.com/fot.pixabay

 

 

swiatrolnika.info 2023