PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Lekarze: turbiny wiatrowe mogą powodować problemy z sercem

Lekarze: turbiny wiatrowe mogą powodować problemy z sercem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-07-10 16:24:12
turbiny wiatrowe

Lekarze obawiają się negatywnego wpływu jaki turbiny wiatrowe wywierają na zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu, w tym problemy z sercem. Medycy skupieni w organizacji Windwiki uważają, że konieczna jest weryfikacja dotychczasowej polityki państwa w zakresie lokalizacji ogromnych wiatraków.

Turbiny wiatrowe szkodliwe?

„Zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) z 2020 r., które zakładają, że turbiny wiatrowe muszą być oddalone od domów o 300 metrów są zbyt optymistyczne” – uważa lekarz Simone Brands.Rekompensaty dla gmin za zmiane opodatkowania wiatrakow

Brands i inni lekarze skupieni w organizacji pod nazwą Windwiki obawiają się, że normy hałasu i odległości stosowane w farmach wiatrowych są „zbyt elastyczne”. „Eksperci ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi, w tym problemami z sercem” – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Lekarze przypominają, że sąsiednia Belgia ma znacznie bardziej rygorystyczne warunki stawiania turbin. Muszą być one oddalone o 850 metrów od domów, a w Danii nawet o 1100 m.

Jak informuje RIVM jeszcze w tym roku rozpoczną się dodatkowe badania nad wpływem wiatraków na zdrowie mieszkających w ich pobliżu osób.

Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa potrzebuje kadr