PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Tauron ukończy elektrownię wiatrową Piotrków już jesienią tego roku

Tauron ukończy elektrownię wiatrową Piotrków już jesienią tego roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-12 21:00:00
Tauron

Tauron zamierza ukończyć budowę elektrowni wiatrowej Piotrków jesienią br. Już posadowiono na budowie pierwszą turbine.

Z piątkowej konferencji wynika, że polskie przedsiębiorstwo ma zamiar ukończyć budowę elektrowni wiatrowej Piotrków już jesienią tego roku. Jesienią br. roku z farmy, popłynąć ma też już pierwsza energia elektryczna. Tego dnia poinformowano o posadowieniu na budowie pierwszej turbiny; na miejsce przewożone są też komponenty 14 kolejnych.

Tauron: Farma wiatrowa Piotrków będzie ukończona jesienią

Prace na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 r., ich zakończenie planowane jest na jesień br. Jesienią br. roku z farmy popłynąć ma też już pierwsza energia elektryczna.

„Farma Piotrków jest realizacją zobowiązań Taurona, dotyczących rozbudowy zeroemisyjnych mocy wytwórczych, a równocześnie pierwszym projektem, który tworzymy od zera” – powiedział cytowany w informacji wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.

Jak przypomniano w informacji, farma Piotrków to pierwsza inwestycja onshore w całości budowana przez Tauron – we własnym zakresie. Farma o mocy nominalnej 30 megawatów ma produkować 90 gigawatogodzin energii rocznie, co odpowiada zaspokojeniu potrzeb 35 tys. gospodarstw domowych.

„W ramach strategii Zielonego Zwrotu Taurona, konsekwentnie rozwijamy nasz portfel aktywów OZE. Przekazujemy do eksploatacji przemysłowe instalacje fotowoltaiczne, inwestujemy w farmy wiatrowe, a każdego roku przyłączamy do sieci elektroenergetycznej tysiące nowych prosumentów” – dodał Demski.

Projekt farmy wiatrowej Piotrków Tauron kupił w grudniu 2020 r. poprzez nabycie spółki WIND T1, która rozwijała inwestycję o mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w pow. piotrkowskim składa się 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 megawaty.

Tauron elektrownia

Działania w ramach Zielonego Zwrotu

W ramach Zielonego Zwrotu Taurona w 2019 r. koncern podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, koncern uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV.

Program Tauron PV zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW na terenach poprzemysłowych należących do grupy. Obecnie, w ramach programu, trwają prace nad budową największej farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach. Jej docelowa moc zainstalowana ma wynosić 100 MW.

Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 MW. Po jej oddaniu do użytku obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.

Podczas niedawnej konferencji wynikowej za 2021 r. przedstawiciele zarządu Taurona referowali, że w ub. roku nakłady inwestycyjne w segmencie OZE wyniosły 90 mln zł. Na farmę wiatrową Piotrków wydano 52 mln zł, na elektrownię fotowoltaiczną Choszczno I i II 15 mln zł, a na farmę wiatrową Majewo – 8 mln zł.

Czytaj również: PGE podpisało umowę nabycia farm wiatrowych o mocy 84,2 MW

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

MKiŚ: “Mój Prąd” z olbrzymim wsparciem ze środków unijnych


Autor: Świat Rolnika

Fotowoltaika na świecie: Te kraje wytwarzają najwięcej energii


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tauron: Fotowoltaika nadal się opłaca. Nawet w net-billingu


BULT SMOGOWICZE