O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Tauron postawił nowy magazyn energii w Małopolsce

Tauron

Spółka Tauron poinformowała w poniedziałek o powstaniu przemysłowego magazynu energii w Małopolsce.

W Ochotnicy Dolnej powstał przemysłowy magazyn energii przyłączony do sieci niskiego napięcia. Na lokalizację magazynu została wybrana sieć niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW. Instalacja ma zapobiegać awariom spowodowanym dużą ilością paneli fotowoltaicznych w tej gminie. 

Tauron z nowym magazynem energii 

Spółka Tauron poinformowała w poniedziałek o powstaniu przemysłowego magazynu energii w Małopolsce w gminie Ochotnica Dolna. W gminie występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia fotowoltaicznych mikroinstalacji jednofazowych. Instalacja ma charakter pilotażowy, a jej celem ma być pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. Projekt realizuje Tauron wspólnie z Apator S.A., Gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

"Zakładamy, że moc wynosząca 50 kW oraz pojemność 100 kWh magazynu energii przyczyni się do poprawy parametrów napięcia. Chodzi tu o redukcję wzrostów i asymetrii napięć, co zdarza się w miejscach o dużej koncentracji jednofazowych mikroinstalacji na niewielkim obszarze. Magazyn ma zmniejszyć liczbę automatycznych wyłączeń, a tym samym usprawnić pracę istniejących mikroinstalacji prosumenckich" – wyjaśnił prezes zarządu Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Na lokalizację magazynu została wybrana sieć niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW.

Tauron magazyn energii

Zagęszczenie mikroinstalacji

Gmina Ochotnica Dolna od 2015 roku sukcesywnie zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie. W efekcie występuje tu jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia takich mikroinstalacji, co okresowo ogranicza możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczone poziomy oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich, co z kolei zmniejsza opłacalność poniesionych inwestycji.

Jak wyjaśnił wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia Jerzy Topolski, do sieci jest już przyłączonych ponad 300 tys. mikroinstalacji, co wielokrotnie przekracza zakładane prognozy.

"Sieci dystrybucyjnej nie da się w krótkim czasie zmodernizować i dostosować do pełnej współpracy z tak dużą liczbą małej generacji rozproszonej. Dlatego wspólnie z placówkami naukowymi i producentami szukamy rozwiązań, które lokalnie poprawią parametry pracy sieci. Taka jest właśnie rola tego pilotażu, w który bardzo aktywnie zaangażowała się też gmina" – wyjaśnił Topolski.

W gminie Ochotnica Dolna już ponad jedna trzecia budynków posiada mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jak wyjaśnił wójt Tadeusz Królczyk, w wyniku zastosowania instalacji jednofazowych powstał problem związany z występowaniem asymetrii i zwyżek napięcia, co skutkuje wyłączaniem instalacji producenckich. To z kolei zmniejsza ich opłacalność dla użytkowników.

Przeczytaj również: Tauron: Montaż turbin wiatrowych na Wysoczyźnie Elbląskiej zakończony

fot.pixabay.com/fb.Tauron

swiatrolnika.info 2023