PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-26 16:00:00
Tauron

Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej.

Instalacji wodorowa będzie produkowała energię elektryczną i ciepło na potrzeby kompleksu pałacowego z Sanktuarium św. Jacka. Projekt zakłada produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Zastosowane w instalacji urządzenie, w ciągu jednej godziny, jest w stanie wytworzyć z około 30 m sześć. tego paliwa. Powstały w ten sposób wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm sześc. tego paliwa.

Tauron zbuduje instalację wodorową w Kamieniu Śląskim

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Kamieniu Śląskim Piotr Apollo, wiceprezes Tauron Nowe Technologie, firma podjęła decyzję o budowie w tej miejscowości instalacji wodorowej, która będzie obsługiwała położony przy kompleks pałacowy – parkowy z Sanktuarium św. Jacka.

Projekt zakłada produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Zastosowane w instalacji urządzenie, w ciągu jednej godziny, jest w stanie wytworzyć z około 30 m sześć. tego paliwa. Powstały w ten sposób wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm sześc. tego paliwa.

W godzinach największego zapotrzebowania na energię zostanie nim zasilone ogniwo paliwowe typu PEM, w którym następuje konwersja wodoru na energię elektryczną – maksymalna moc wyjściowa tego systemu to 50 kW. W ciągu roku powstanie w ten sposób około 2000 MWh energii elektrycznej. Na takiej ilości prądu średniej klasy samochód elektryczny byłby w stanie pokonać około 1 mln km. Powstały w ten sposób prąd zostanie ostatecznie przekazany do odbiorcy końcowego. Warto dodać, że odpadem opisanego procesu będzie ciepło pochodzące z układów chłodzenia, które zostanie wykorzystane do celów grzewczych.

Grupa współpracuje z Instytutem Naukowo-Badawczym w Kamieniu Śląskim

"Tauron stawia na praktyczne tauron rozwiązania, chcemy sprawdzić, jak w praktyce sprawdza się to paliwo i czy może odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. Instytut Naukowo-Badawczy w Kamieniu Śląskim wydaje się być partnerem idealnym do realizacji tego typu projektu, bo do nowych technologii wytwórczych w energetyce podchodzi bardzo praktycznie. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w budowie różnych instalacji wytwórczych, postanowiliśmy połączyć siły w działaniu, które uzupełni miks energetyczny czystym prądem powstałym z wodoru" – powiedział Apollo.

Zanim jednak rozwiązanie trafi na rynek, eksperci z Taurona będą uczyli się na „żywym organizmie” budowy i obsługi instalacji, tak by wyeliminować błędy czy niedoskonałości powstałe na etapie projektu.

Jak zaznaczyła spółka, obiekt w Kamieniu Śląskim to modelowy przykład miejsca, które w obliczu światowych trendów w gospodarce stało się w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie. Funkcjonujące tam od połowy 2019 roku instalacje OZE z pompami ciepła, układami solarnymi, turbinami wiatrowymi wraz z magazynem energii pozwoliły ośrodkowi zyskać miano zielonej wyspy.

Czytaj też: Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej Choszczno II

 PAP/fot. wikimedia Superglob


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prawo ochrony środowiska przyjęte przez senacką Komisję Środowiska


Autor: Tomasz Racki

Farma fotowoltaiczna dzięki współpracy banków? Tak, na Pomorzu


Autor: Świat Rolnika

Fotowoltaika jest ważnym element niezależności energetycznej Polski


BULT SMOGOWICZE