PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Tarnów: 1,1 mln zł z budżetu miasta na ekologiczne źródła energii

Tarnów: 1,1 mln zł z budżetu miasta na ekologiczne źródła energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-13 14:34:33
ekologiczne źródła energii

1,1 mln zł przeznaczył w tym roku Tarnów na ekologiczne źródła energii. Dofinansowanie obejmie kluczowe obszary energetyczne miasta.

Spore dofinansowanie

Dofinansowanie obejmie wymiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne oraz zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Jak podał w poniedziałek Urząd Miasta Tarnowa, początkowo przeznaczona na bieżący rok kwota na te zadania wynosiła 600 tys. zł, jednak w ciągu roku, w związku z dużym zainteresowaniem i liczbą wpływających wniosków, była zwiększana dwukrotnie i ostatecznie wyniosła 1,1 mln zł.ekologiczne zrodla energii

Sporo wniosków na ekologiczne źródła energii

W tym roku do tarnowskiego magistratu wpłynęły 143 wnioski o udzielenie dotacji do zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczny. Zawartych zostało 116 umów na łączną kwotę ponad 523,5 tys. zł. Obecnie na liście rezerwowej znajduje się pięć wniosków o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania.

Ponadto w bieżącym roku zostało złożonych 135 wniosków o udzielenie dotacji do zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Zawartych zostało 99 umów na kwotę ponad 568,5 tys. zł, na liście rezerwowej znajdują się 22 wnioski.

Według przedstawionych danych, od roku 2005 do drugiej dekady września br. z dofinansowania miasta do zmiany systemu ogrzewania skorzystało łącznie 1389 osób, co poskutkowało likwidacją 1951 palenisk węglowych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła prawie 9,4 mln zł.

Czytaj także: Nowela ustawy o OZE z podpisem prezydenta

Od 2011 roku w Tarnowie jest możliwe uzyskanie z budżetu miasta dofinansowania do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Tarnowianie zawarli z miastem w tym czasie 184 umowy na takie instalacje, powstało 734 metry kw. kolektorów słonecznych, dotacje wyniosły ponad 728 tys. zł. Dzięki temu ekologiczne źródła energii w mieście wciąż się rozwijają.

Od roku 2019 można ubiegać się również o dofinansowanie do zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych. Do połowy września br. zainteresowani mieszkańcy podpisali z miastem 176 umów, wybudowano ogniwa o mocy 818,16 kW, dofinansowanie wyniosło prawie 940 tys. zł.