PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Szyby produkujące prąd; Innowacyjny wynalazek polskiej firmy

Szyby produkujące prąd; Innowacyjny wynalazek polskiej firmy

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-12 11:00:00
Szyby

Prąd z energii słonecznej można pozyskiwać nie tylko dzięki panelom słonecznym na dachu domu, ale także mogą być w tym celu wykorzystane szyby w oknach.

Taki wynalazek opracowała polska firma ML System z Zaczernia. Właśnie tam stworzono technologię, która ma szansę podbić świat – fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się okno, które wytworzy prąd, a do tego ochroni wnętrze domu, mieszkania czy samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzewaniem w upalne lato.

Szyby produkujące prąd mają szeroką gamę zastosowań

Szyby z powłokami na bazie kropek kwantowych działają jak standardowe ogniwa fotowoltaiczne, takie, które teraz montuje się na dachach domów. Z tą różnicą, że kropki są stabilniejsze i znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

W tym przypadku nie ma też znaczenia kąt padania światła, dobrze więc sprawdzają się w pionowych elewacjach budynków oraz w oknach pojazdów – tych dużych, jak: tramwaje, pociągi, autobusy i mniejszych: karetki pogotowia czy samochody osobowe.

Podrzeszowska fabryka ML System uruchomiła właśnie linię produkcyjną materiału o nazwie Quantum Glass. „Szkło kwantowe" co w praktyce oznacza przezroczysty panel fotowoltaiczny, który będzie można zamontować wszędzie tam, gdzie dziś montuje się klasyczne okna i szyby.

Innowacyjny wynalazek może podbić również rynek samochodowy

Szyby z powłoką kwantową Quantum GlassSzyby 02 to rozwiązanie pozwalające na generowanie energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezroczystości, a także wysokiego współczynnika izolacyjności.

Firma szacuje, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m kw. w skali miesiąca. Wynalazek wzbudza duże zainteresowanie wśród dużych koncernów szklarskich, producentów stolarki fasadowej i otworowej. Rynkiem zbytu, na który liczy ML System, jest także rynek samochodowy.

Jak podaje producent, biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat. Ich skuteczność została wcześniej przetestowana w realizacjach pilotażowych ML System – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

Warto podkreślić, że również agrofotowoltaika jest jedną z możliwości na utrzymanie wzrostu mocy PV

Czytaj też: Biometan może pomóc zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

wir.org.pl/fot.Youtube/Facebook