PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Systemy aukcyjne OZE wydłużone do końca grudnia 2027

Systemy aukcyjne OZE wydłużone do końca grudnia 2027

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-03 20:00:52
Systemy aukcyjne OZE

Systemy aukcyjne OZE decyzją Komisji Europejskiej zostały wydłużone do końca grudnia 2027 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało we wtorek, że Komisja Europejskiego zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do końca grudnia 2027 r. Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł. Według cytowanego przez resort wiceministra Ireneusza Zyski decyzja KE to doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski. 

Zgoda KE na wydłużenie systemu aukcyjnego OZE

Systemy aukcyjne OZE zostały przedłużone do końca grudnia 2027 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało we wtorek, że Komisja Europejskiego zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do końca grudnia 2027 r.  Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł.

Ministerstwo wyjaśniło, że decyzja KE zostanie wkrótce opublikowana pod numerem SA.64713. Będzie ona stanowić podstawę do przedłużenia funkcjonowania niniejszego programu na okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ s zeszłym roku resort klimatu pracował nad możliwością przedłużenia o 5 lat okresu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego OZE.

„Decyzja została wydana w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw” – wskazano.

Systemy aukcyjne OZE rapeseed g00a613d1e 1280

Według cytowanego przez resort wiceministra Ireneusza Zyski decyzja KE to doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski.

"Systemy aukcyjne OZE są ważnym narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia zachowanie ciągłości głównego polskiego systemu wsparcia dla wytwórców OZE w zgodzie z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla zapewnienia warunków do bezpiecznego i przewidywalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce” – zaznaczył.

Ministerstwo dodało, że zgodnie ze wstępnymi szacunkami, przedłużenie systemu aukcyjnego umożliwi powstanie ok. 9 GW nowych mocy w technologiach wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Maksymalna wartość wsparcia państwa w całym okresie trwania programu może wynieść do 43,85 mld złotych.

Sprawdź: Aukcje OZE: Prezes Urząd Regulacji Energetyki ogłasza kolejną turę

PAP/fot.pixabay.com

 
 

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym na Bałtyku już za 3 lata


BULT SMOGOWICZE